شما اینجا هستید

اجتماعی » الزامات کرونایی نوروز به روایت مسئولان خراسان رضوی
گروه : اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، کمتر از یک ماه مانده به آغاز سال جدید، هنوز از برنامه‌های ستاد ملی کرونا برای سال نو خبری نیست.

 تا نوروز سال آینده فقط ۲۸ روز زمان مانده است، اما هنوز ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا تکلیف برنامه‌های نوروزی و الزامات رفت وآمد بین شهر‌ها برای ایام عید و نیز چگونگی اجرای شیوه نامه و دستورالعمل‌های بهداشتی در این ایام را مشخص نکرده است. با این حال حتما دغدغه‌هایی از سوی مسئولان بومی برای ایام ذکرشده وجود دارد که می‌تواند راهگشای تصمیمات کلان در این باره باشد. در همین زمینه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر پای کار آمدن صنوف مختلف برای برگزاری نوروز مناسب در شهر، گفت: همه صنوف باید رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را در رأس امور خود قرار دهند.

ضرورت ایجاد باجه فروش ماسک در شهر

مهدی قلیان افزود: برای مثال مجتمع‌های تجاری مشهد که هرکدام مشتمل بر چندصد مغازه است، باید در ایام نوروز با سخت گیری بیشتر، اوضاع را مدیریت کنند و از ورود افراد بدون ماسک در پاساژ جلوگیری کنند.

مهدی قلیان ادامه داد: باید با همکاری شهرداری و دیگر سازمان‌ها باجه‌های ارائه ماسک با قیمت مصوب در مناطق پرتردد شهر و به ویژه در پاساژ‌ها و مجتمع‌های تجاری ایجاد شود. وی بیان کرد: اگر فرهنگ جلوگیری از ورود مشتری بدون ماسک در مراکز تجاری و فروشگاه‌ها برقرار شود، شاید وضعیت مناسبی برای رونق کسب وکار‌های آسیب دیده در ایام کرونا و تعطیلات نوروز سال گذشته فراهم شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره ایجاد وضعیت مناسب در هتل‌های شهر نیز گفت: برخی از هتل‌های مشهد پزشک مستقر دارند که این پزشکان باید به شکل مداوم وضعیت مسافران را بررسی کنند و در صورت برخورد با مورد مشکوک و دارای علائم، فرد را به مراکز درمانی ارجاع دهند یا وضعیت قرنطینه برای افراد فراهم کنند.

الزام به ارائه آزمایش منفی کرونا

وی افزود: هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های دیگر نیز می‌توانند از کارشناس درمانی یا پزشک در تعطیلات نوروزی استفاده کنند و به پایش مسافرانشان بپردازند. این اقدام موجب جلوگیری از شیوع کرونا در بین کارکنان هتل‌ها و دیگر مسافران خواهد شد.
قلیان با اشاره به دیگر پیشنهاد مطرح شده برای افزایش ایمنی مسافران و هتل ها، افزود: هتل‌ها می‌توانند در چهارچوب شیوه نامه‌ای علاوه بر دریافت مدارک شناسایی از مسافران، برگه آزمایش پی سی آر منفی از مسافران دریافت کنند.

از فعالیت دفاتر مجاز گردشگری حمایت شود

رئیس اتحادیه دفاتر خدمات گردشگری استان گفت: با توجه به شرایط حاکم در کشور، وضعیت درگیری با کرونا همچنان ادامه دار است. به همین دلیل نباید فعالیت خود را متوقف کنیم، بلکه باید بیشتر و بهتر شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

محمدسعید، ولی زاده با بیان اینکه ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های به وجودآمده زمینه را برای گسترش فعالیت تور‌ها و گروه‌های غیرمجاز فراهم کرده است، ادامه داد: اگر قرار است وضعیت کنونی و به حاشیه رانده شدن دفاتر گردشگری مجاز فضایی برای جولان تور‌های غیرمجاز و بدون نظارت فراهم کند، بهتر است از فعالیت تور‌های مجاز و در بستر قانونی حمایت شود.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای تعطیلات نوروز، گفت: علاوه بر رعایت همه شیوه نامه ها، با راه اندازی این سامانه همه اطلاعات تور‌های عازم به مشهد در ایام تعطیلات ثبت خواهد شد. وی ادامه داد: امیدواریم این سامانه تا عید نوروز به نتیجه مطلوب برسد تا به وسیله آن نظارت بر رعایت شیوه نامه‌ها به خوبی انجام شود. بر این اساس این اطمینان را می‌دهیم که مشکلی در طول تعطیلات عید نوروز نداشته باشیم.

ابراز علاقه تور‌های عربی برای حضور در مشهد

محمد قانعی، پیشکسوت و کارشناس حوزه هتلداری نیز گفت: در بسیاری از هتل‌های شهر مطابق با دستورالعمل ها، کادر هتل‌ها برای رویارویی با وضعیت کرونایی آموزش دیده اند و برای حفظ سلامت خود و مسافران همه تلاششان را انجام خواهند داد. طی یک سال گذشته با مشکل خاصی روبه رو نبوده ایم و حتی یک نمونه از ابتلای مسافران مقیم هتل‌ها گزارش نشده است.

 وی بیان کرد: به لحاظ فنی و تخصصی تا زمانی که واکسیناسیون سراسری صورت نگیرد، شاید آن رونق لازم فراهم نشود، اما بی شک هتلداران مشهدی با بهره مندی از همه تخصص و توان خود آماده پذیرش و استقبال از مسافران خواهند بود.

قانعی اظهار کرد: ایجاد این ایمنی در ماه‌های آینده اوضاع مناسبی برای حضور مسافران خارجی فراهم خواهد کرد و در هفته‌های گذشته تور‌های فراوانی از کشور‌های کویت، بحرین و عراق برای سفر به مشهد و زیارت امام هشتم (ع) ابزار علاقه کرده اند.

منبع: شهرآرا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد