شما اینجا هستید

فرهنگی » اعتکاف در حرم رضوی منتظر تصمیم ستاد کرونا
گروه : فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، مراسم معنوی اعتکاف در حرم رضوی همه ساله به صورت باشکوه برگزار می‌شد، اما این مراسم امسال به دلیل شیوع کرونا و آمادگی آستان منتظر نظر نهایی ستاد کرونا است.

 مراسم معنوی اعتکاف ماه رجب در حرم نورانی امام رضا (ع) به احتمال فراوان و البته به صورت محدود برگزار می‌شود.

این مراسم سال گذشته و با توجه به شیوع موج اول کرونا لغو شد، البته ثبت‌نام و همه مقدمات برگزاری انجام شده بود اما به دلیل تعطیلی حرم رضوی به دلیل شیوع کرونا لغو شد.

با توجه به استقبال بالای علاقه‌مندان به حضور در مراسم اعتکاف حرم رضوی معتکفان همه ساله به قید قرعه انتخاب می‌شوند و به جز مسجد جامع گوهر شاد مساجد صدیقی‌ها، مسجد الرضا (ع) مصلی، مسجد ملا هاشم، مسجد الرضا (ع) خواجه ربیع، مسجد الرضا (ع) احمد آباد و مسجد امام خمینی (ره) همه ساله تحت پوشش آستان قدس رضوی میزبان معتکفان هستند.

باتوجه به وضع آبی مشهد امکان برگزاری محدود اعتکاف در حرم رضوی وجود دارد

حجت‌الاسلام مسلم هوشنگی مسئول هماهنگی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی درباره برگزاری مراسم در حرم امام رضا (ع) گفت: برای برگزاری مراسم اعتکاف و برنامه‌ریزی‌های آن نیازمند صدور مجوز‌های لازم توسط ستاد مقابله با کرونا است و با توجه به مصوبه دیروز در وزارت کشور و با توجه به آبی بودن وضعیت مشهد امکان برگزاری در حرم امام رضا (ع) وجود دارد.

وی ادامه داد: البته در این زمینه ستاد مقابله با کرونا باید تصمیم نهایی را هرچه زودتر اتخاذ و اعلام کند زیرا برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم معنوی اعتکاف به چند روز زمان نیار دارد، خصوصاً اینکه تقاضا برای حضور در اعتکاف حرم رضوی بالا است و باید در این راستا گزینش و قرعه‌کشی انجام دهیم.

حضور محدود ۱۵۰ نفر به جای ۲۰۰۰ معتکف هرساله

این مقام مسئول در آستان قدس رضوی برگزاری احتمالی اعتکاف امسال را به صورت محدود عنوان کرد و گفت: با توجه به ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری و با توجه به فضای مسجد گوهر شاد امسال و در صورت برگزاری حداکثر پذیرای ۱۵۰ نفر از معتکفان هستیم. البته در سال‌های گذشته اعتکاف با حضور ۲ هزار معتکف برگزار می‌شد.

درحالی برگزاری یا عدم برگزاری مراسم اعتکاف به تصمیم ستاد کرونا موکول شده که این ستاد به احتمال فراوان هفته آینده در این باره تصمیم‌گیری می‌کند، درحالی که با توجه به ثبت‌نام و فراهم کردن شرایط این کار باید چند روز قبل انجام می‌شد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی: تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم

حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی هم در گفت‌‌وگو با فارس درباره مراسم اعتکاف حرم رضوی گفت: در این زمینه تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم و با وجود فرصت کم در صورت صدور مجوز مراسم اعتکاف را با رعایت ضوابط این مراسم معنوی را برگزار می‌کنیم.

برنامه‌ریزی‌ها انجام شده و مشکلی برای برگزاری اعتکاف نداریم

حجت‌الاسلام عماد دخانی مسئول مراسم‌ها و آیین‌های حرم رضوی درباره مراسم اعتکاف حرم رضوی گفت: امسال برنامه‌ریزی‌ها برای مراسم معنوی اعتکاف انجام شده و منتظر نظر نهایی ستاد کرونا هستیم، البته با توجه به اینکه وضعیت مشهد آبی است به احتمال فراوان این مراسم با رعایت ضوابط و به صورت محدود برگزار می‌شود.

لغو مراسم اعتکاف در مساجد وابسته به آستان قدس رضوی

مسئول مراسم‌ها و آیین‌های حرم رضوی از لغو مراسم اعتکاف در مساجد وابسته به آستان قدس خبر داد و گفت: همه ساله به دلیل استقبال بالا از مراسم اعتکاف تعدادی از مساجد مشهد که تحت پوشش آستان قدس رضوی هستند هم اعتکاف برگزار می‌شد که امسال به دلیل محدودیت‌ها آیین معنوی اعتکاف در این مساجد برگزار نمی‌شود.

همه منتظر نظر نهایی ستاد کرونا هستند

درحالی که تنها ۹ روز تا ۱۳ رجب و برگزاری اعتکاف رجبیه زمان باقی است ستاد مقابله با کرونا نظر قطعی را درباره برگزاری یا عدم برگزاری این آیین معنوی اعلام نمی‌کند، البته دیروز در جلسه کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا به میزبانی وزارت کشور مقرر شد تا شهر‌های دارای وضعیت آبی و زرد به صورت محدود مراسم اعتکاف را برگزار کنند که البته این مصوبه نیازمند نظر نهایی ستاد مرکزی مبارزه با کرونا است.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد