شما اینجا هستید

اجتماعی » تلاش بهزیستی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی
گروه : اجتماعی

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی، در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد، خدمات سازمان بهزیستی برای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی در سطح جامعه  اذعان نمود: با فعالیت ۴ مجموعه در این حوزه، شامل پیشگیری از اعتیاد، پیشگیری از معلولیت، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و در انتها مجموعه روانشناسی و مشاوره آغاز به کار کرده است.

حسین تنها طلب ادامه داد: در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی از قبیل کودکان کار، دختران فراری، زنان ویژه و معتادین متجاهر که متأسفانه گریبان جامعه ما را گرفته است، کمیته هایی جداگانه در دفاتر بهزیستی دایر شده است.

در خصوص معضل اعتیاد در استان خراسان رضوی، تعداد ۷۰ تیم سلامت اجتماعی تشکیل شده که ۳۷ تیم مخصوص شهر مشهد می باشد. این تیم ها در هشت منطقه حاشیه ای شهر با برپایی جلسات فرهنگی در مساجد و توزیع بروشورهای آموزشی و آگاه سازی، فعالیت های پیشگیرانه را انجام می دهند که به عنوان مثال آموزش و آگاه سازی خانواده ها از شناخت علائم فرد معتاد و …  را شامل می شود.

ایشان ادامه داد: سازمان بهزیستی در بحث پیشگیری از معلولیت در قالب چهار زیر مجموعه فعالیت می کند. به این صورت که در بحث مسائل ژنتیکی ۲۵ مرکز مشاوره در این زمینه فعالیت می کنند و خانواده هایی که دارای فرزند معلول هستند و یا سابقه بیماری های ژنتیکی دارند مورد ارزیابی قرار می گیرند تا در هنگام تولد فرزندان بعدی دچار این مشکل نشوند. همچنین در این مراکز مشاوره ژنتیک برای خانواده های متقاضی و یا زوج های جوان نیز انجام می شود.

وی اضافه کرد: در بحث پیشگیری از ناشنوایی در کودکان در ابتدای تولد، سازمان بهزیستی با استقرار تیم های شنوایی سنجی در ۸۰درصد زایشگاه ها در مشهد به شناسایی مشکلات مادرزادی شنوایی کودکان می پردازد، طبق آمار در سال ۹۸ تعداد ۱۱۶ هزار نوزاد غربالگری شنوایی شدند. در کودکان ۳ تا ۶ سال نیز در مهدهای کودک و یا پایگاه های سازمان بهزیستی غربالگری شنوایی انجام می گردد. همچنین غربالگری بینایی نیز برای کودکان ۴ تا ۶ سال انجام می شود، به طوری که در سال ۹۸ تعداد ۲۴۲ هزار کودک غربالگری بینایی شدند.

ایشان در انتها افزود: تعداد ۲۲۰ مرکز مشاوره در سطح استان فعالیت می کنند که خدمات این مراکز برای تمامی خانواده های تحت حمایت سازمان بهزیستی رایگان خواهد بود و دوره هایی مانند: دوره های باز آموزی، آموزش خانواده ها، آموزش زوجین برای همسرداری و …… را شامل می شود.

خبرنگار: نفیسه صمیمی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد