شما اینجا هستید

اجتماعی » کودکان کار و آسیب هایی که در کمین آن هاست
گروه : اجتماعی

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد، در خصوص حضور کودکان کار در جامعه اذعان نمود: کودکان کار به دو صورت کودکان خیابانی و کودکان خیابان در جامعه فعالیت می کنند.

شهره شاهرودی در خصوص تفاوت بین دو اصطلاح کودکان خیابانی و کودکان خیابان ادامه داد: کودکان خیابانی آن دسته از کودکانی هستند که با خانواده خود در ارتباط بوده و خانواده آن ها به دلیل عدم آگاهی و یا کسب در آمد بیشتر، فرزندان خود را به خیابان های شهر فرستاده و غافل از اینکه چه آسیب هایی در جامعه در انتظار این کودکان است، آینده شان را خراب خواهند کرد.

کودکان خیابانی توسط دستگاه های مختلف با مدیریت سیستم قضایی شناسایی و مورد ارزیابی قرار می گیرند. چنانچه خانواده این کودکان نیاز مالی نداشته باشند از آن ها تعهد گرفته شده و به خانه باز گردانده می شوند و می بایست تحت حمایت خانواده خود باشند. درصورتیکه خانواده با مشکلات مالی درگیر باشند، پس از بازگشت کودکان، تحت حمایت بهزیستی قرار خواهند گرفت.

شهره شاهرودی اضافه کرد: کودکان خیابان آن دسته کودکانی هستند که از خانواده های آسیب پذیرند و ارتباط آن ها به طور کامل با خانواده قطع شده است. این دسته از کودکان نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و چنانچه به هر دلیلی شرایط بازگشت به خانواده را نداشته باشند در مراکز بهزیستی پذیرش می شوند. شایان ذکر است که میزان ۷۰ تا ۷۵ درصد این کودکان اتباع هستند و اگر کارت تابعیت داشته باشند خدمات بهزیستی به آن ها ارائه خواهد شد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در انتها افزودند: سازمان بهزیستی یک نهاد حمایتی از قشر ضعیف و خانواده های کم برخوردار در جامعه است و سعی بر این است تا با ارائه کمک های حمایتی به کودکان تحت سرپرستی این سازمان، آن ها نیز بتوانند مانند دیگر افراد جامعه زندگی کرده، تحصیل کنند و وارد بازار کار شوند.

خبرنگار: نفیسه صمیمی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد