شما اینجا هستید

اقتصادی » علت قطع گسترده برق شب گذشته در مشهد چه بود؟
گروه : اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، بنا به‌گفته مدیرروابط‌عمومی شرکت توزیع برق مشهد، از روز سه‌شنبه برق مشترکان به‌علت سرمای هوا و در راستای تأمین سوخت نیروگاه‌ها بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قطع شد و زمانی برای پایان اجرایی این طرح که به‌صورت سراسری در کشور اجرا می‌شود، اعلام نشده است.

این در حالی است که سخنگوی شرکت ملی گاز ایران قطعی برق دیروز در نقاط مختلف کشور را به‌علت کمبود یا قطعی گاز تکذیب کرد.


علیرضا کاشی درباره علت خاموشی‌های اخیر مشهد اظهار کرد: در مشهد بیش از یک‌میلیون‌و ۶۰۰ هزار مشترک داریم و در این شهر از نظر تولید برق مشکلی وجود ندارد.


وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد نیروگاه‌های تولید برق کشور با سوخت گاز کار می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به سردی هوا در کشور، مصرف گاز شهروندان افزایش یافته است و برای جلوگیری از قطع گاز مردم، سوخت نیروگاه‌های برق با کمبود مواجه شده است؛ در همین راستا از سه‌شنبه و بنابر اعلام مرکز کنترل برق کشور، همه ۴۰ شرکت توزیع برق در کشور از جمله در مشهد باید مدیریت بار داشته باشند.


کاشی با بیان اینکه این طرح سراسری است و براساس میزان مدیریت مصرف بار که از مرکز اعلام می‌شود اجرا می‌شود، ادامه داد: با توجه به این موضوع ما نمی‌توانیم جدولی از مدل خاموشی در شهر مشهد ارائه دهیم، اما از همشهریان درخواست داریم در راستای جلوگیری از قطعی مداوم برق، در مصرف برق و گاز صرفه‌جویی لازم را داشته باشند.


وی افزود: با اجرای طرح مدیریت مصرف بار، برق مشترکان ممکن است ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قطع شود؛ البته این طرح مدلی برنامه‌ریزی خواهد شد که همه شهر با خاموشی روبه‌رو نشود و این اتفاق به‌تناوب در نقاط مختلف رخ می‌دهد؛ در عین حال از همشهریان تقاضا داریم که وسایل برقی خانه شان را مجهز به سیستم‌های محافظتی کنند.


مدیر روابط‌عمومی شرکت توزیع برق مشهد با بیان اینکه وسایلی که به‌علت قطع برق یا نوسان ولتاژ بسوزد بیمه است، ادامه داد: البته در این مدل قطعی برقی، احتمال سوختن وسایل برقی خیلی‌کم است و بیشتر سوختن لوزام برقی مربوط به نوسان ولتاژ است. 

وی در ادامه با بیان اینکه در شهر مشهد ۱۳۰۰ نقطه اتوماسیون توزیع شبکه برق وجود دارد، تصریح کرد: اجرای مانور سراسری قطع برق در مشهد به‌راحتی انجام می‌گیرد؛ همچنین تا کنون زمانی برای پایان اجرای این طرح اعلام نشده است و میزان قطعی برق و مدیریت بار یا زمان پایان اجرای طرح بستگی به نظر مرکزنشینان دارد.

وی در پایان گفت: البته در نخستین گام از اجرای مدیریت مصرف بار، روشنایی‌های معابر شهر را به‌ صورت یک‌ خط‌ درمیان خاموش کردیم تا مشکلی برای تأمین برق شهروندان مشهدی به‌وجود نیاید

کمبود گاز علت قطعی برق نیست

در همین زمینه محمد عسکری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به تأکید مسئولان وزارت نیرو مبنی بر کمبود گاز در نیروگاه‌ها و قطعی برق به این علت، اظهار کرد: قطع برق به‌علت کمبود یا قطعی گاز صحت ندارد؛ مسئول گازرسانی ما نیز این موضوع را اطلاع‌رسانی کرده که قطعی گاز نیروگاه‌های برق ناشی از مسائل دیگری است و ارتباطی با شرکت گاز ندارد؛ شرکت ملی گاز ایران تعهدی دارد که طبق تعهدش در حال انجام گازرسانی است.

منبع: شهرآرا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد