شما اینجا هستید

اجتماعی » خانه های فرزند در اختیار کودکان بی سرپرست
گروه : اجتماعی

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد، در خصوص اقدامات و حمایت های این سازمان اذعان نمود: سازمان بهزیستی یک سازمان حمایتی در جامعه است و در کنار حمایت ها و پشتیبانی سازمان های دیگر می تواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.

شهره شاهرودی افزود: از سال ۸۶ اورژانس اجتماعی با شماره ۱۲۳ به منظور افزایش آگاهی خانواده ها و حمایت فرد آسیب دیده در خانواده و همچنین خشونت های خانوادگی شروع به فعالیت کرد، در ابتدا برای معرفی این خدمات به جامعه اورژانس در مناطق پر جمعیت و پر آسیب تردد داشت. پس از آگاهی جامعه از خدمات اورژانس ۱۲۳ تماس های متعددی از طرف خانواده ها آغاز شد و این اورژانس ماموریت خود را در سطح اجتماع آغاز کرد.

ایشان همچنین افزودند: ارزیابی موارد اورژانسی برای اعزام نیروها به چند دسته تقسیم می شود و در موارد فوری زمان رسیدگی به فرد آسیب دیده کمتر از ۳۰ دقیقه خواهد بود،گروه های تعریف شده برای استفاده از خدمات این اورژانس شامل هفت بخش(خشونت خانوادگی، دختران فراری ، خودکشی و…)که کودک آزاری و همسر آزاری و خشونت جزاولویت های فوری این اورژانس محسوب می شود و همچنین سعی بر این است که تمرکز بیشتربر روی کودکان و زنان به طور کلی بخش ضعیف خانواده را شامل شود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه دادند: زمانی که کودکی به دلیل خشونت در خانواده مورد آزار قرار می گیرد، پس از تماس با اورژانس اجتماعی تیم ارزیاب متشکل از روانشناسان و مددکاران خانواده موضوع را مورد ارزیابی قرار می دهد و سعی در اصلاح آن خانواده می شود و چنانچه سلامت روانی و جسمی کودک به مخاطره بیفتد جداسازی انجام می شود و کودک تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار می گیرد.

وی ادامه دادند: به طور کلی کودکانی که تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار می گیرند به علل آسیب های فردی و خانوادگی پذیرش می شوند و تا زمانی که دوباره بتوانند بهبودی پیدا کنند تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار دارند در حالی که تعداد زیادی از این کودکان آسیب شدید روحی دیده اند و بازگشت آن ها بسیار دشوار است.

خانم شاهرودی ادامه دادند: نوزادی که در بیمارستان متولد می شود چنانچه از خانواده های دارای آسیب باشد با همکاری کادر درمانی به اورژانس اجتماعی اطلاع داده شده تا خانواده نوزاد از تمامی ابعاد مورد ارزیابی قرار بگیرد.

همچنین ادامه دادند: سازمان بهزیستی کودکان تحت پوشش خود را هرگز رها نمی کند و در خانه های فرزند که مراکز غیر دولتی هستند و توسط خیرین ارجمند و موسسات خیریه و در چارچوب دستورالعمل های سازمان بهزیستی فعالیت می کنند، نگهداری می شوند.

۱۸ سالگی سن قانونی برای افراد جامعه است، این کودکان پس از عبور از این سن تلاش می کنند برای کسب استقلال و یا به واسطه سربازی، تحصیل، و اشتغال از سیستم سازمان جدا شوند ولی خدمات یاری گرانه سازمان بهزیستی از آن ها قطع نخواهد شد و هزینه تحصیل این کودکان به طور کامل پرداخت می شود و در بقیه موارد از قبیل اشتغال و ازدواج کمک حمایتی دریافت می کنند.

ایشان در ادامه افزودند: چنانچه سرپرست خانواده ای دچار آسیب اجتماعی(اعتیاد) باشد، پس از ارزیابی تحت حمایت سازمان قرار می گیرد، درمرحله اول درمان فرد آسیب دیده آغاز و در مراحل بعدی خانواده و فرزندان مورد حمایت قرار می گیرند.

خانم شهره شاهرودی افزودند: کمک هزینه حمایتی خانواده های تحت پوشش بر اساس مصوبه کشوری و متناسب با بودجه و اعتبارات تعیین می گردد که با توجه به بررسی توانایی مالی خانوارها مقدار آن از حداقل ۲۰۰ هزار تومان تا حداکثر ۵۸۰ هزار تومان تعیین می گردد، همچنین از ابتدای سال ۹۹ دو نوبت کمک هزینه تحصیلی و بسته معیشتی به خانواده های تحت پوشش پرداخت شد.

ایشان در انتها ادامه دادند: از دیگر خدمات سازمان بهزیستی تشکیل مراکز مثبت زندگی در سطح شهر مشهد است. این مراکز به صورت تخصصی خدمات روانشناسی، آگاه سازی خانواده و… را انجام می دهند و می توان برای اطلاع از آدرس این مراکز در هر مرحله از طریق مراکز بهداشت و پایگاه های بسیج راهنمایی گرفت. شایان ذکر است تمامی خدمات سازمان بهزیستی فعلا به صورت رایگان به مردم ارائه می شود.

امید است کودکان بتوانند نهایت استفاده را از دوران کودکی خود برده و تحت حمایت خانواده خود باشند و هرگز برای امرار معاش کار نکنند، تا در فرصتی مناسب و  پس از رسیدن به بلوغ فکری و اجتماعی و در نقش یک شهروند مسئول وارد جامعه شوند. چراکه همین کودکان آینده سازان نسل آینده جامعه ما هستند.

خبرنگار: نفیسه صمیمی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد