شما اینجا هستید

اقتصادی » شرایط مسکن در مشهد، سخت و سخت تر می شود
نویسنده : سید شایان حسینی راد - دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

اوضاع مسکن در ایران اصلا خوب نیست، این موضوع را تقریباً تمام مردم و مسئولین قبول دارند، البته در مشهد شرایط متفاوت است چرا که این شهر بیشترین حاشیه نشینی را در کشور دارد و به تازگی به گفته رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر بیشترین مستاجر را در بین کلانشهرها دارد به گفته محمد هادی مهدی نیا در کشور به صورت سالانه نیاز به ساخت ۲ میلیون مسکن داریم که تنها ۱۷۰۰ خانه ساخته می شود به همین دلیل است که تعداد مستاجران روزبه‌روز بیشتر می‌شود. 

یکی از دلایل بالا رفتن اجاره ها نیز به غیر از تورم خالی بودن خانه هایی است که صاحبان آن راضی به اجاره با مبلغ کمتر نمی شود.دولت برای حل مشکل مسکن در کشور طرح مسکن ملی را آغاز کرد طرحی مشابه مسکن مهر در دولت آقای احمدی نژاد! به گفته سرپرست معاونت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در این استان تا کنون ۲۳۴۱ واحد در طرح مسکن ملی آماده عرضه است.

اگر نگوییم مهمترین باید قبول کنیم یکی از سه دلیل اصلی عدم ازدواج جوانان نیز همین معضل مسکن است، در واقع دولت با پرداخت وام صد میلیون تومانی مقدار کمی از مشکلات مسکن جوانان در شرایط فعلی را حل کرده است.

قیمت مسکن در مشهد روز به روز عجیب تر می شود تا حدی که رئیس اتحادیه صنف مشاورین مسکن مشهد گفته است: در شهر مشهد سقف قیمت مسکن، هنوز از متری ۵۰ میلیون تومان نگذشته است؛ اما رکود در بازار وجود دارد و قابل کتمان نیست.

سازندگان دیگر چیزی تولید نمی‌کنند و در صورت ادامه‌دار بودن شرایط، با مشکلی جدی در این بازار مواجه خواهیم بود. البته باید قبول کنیم که بخش زیادی از بازار مسکن متاثر از وضعیت بازارهای مالی موازی و نیز شایعات و بازار روانی ناشی از افزایش تورم است که بسیاری فروشندگان را به سمت اعلام قیمت‌های غیر واقعی و بالا سوق می‌دهد و در نهایت به افزایش قیمت مسکن و نبود مشتری ختم می‌شود.

یکی از نتایج افزایش قیمت مسکن  سبب شده تا برخی سودجویان پدیده بام‌فروشی را به ویژه در مناطق حاشیه شهر مشهد گسترش دهند.یکی از معضلات جدید در برخی مناطق مشهد به ویژه مناطق بافت پیرامونی و حاشیه شهر مشهد، فروش پشت بام خانه‌ها برای ساخت منازل مسکونی جدید و واحدهای آپارتمانی است که می توان از آن به عنوان یک فاجعه یاد کرد.

مسکن در مشهد همانند کل کشور حال و روز خوبی ندارد و شاید تنها راه حل آن اعتماد به کارشناسان اقتصادی در کشور است جوانانی که اگر وارد میدان شوند میتوانند هم جلوی زیاده روی برخی سوء استفاده گران در بازار مسکن را بگیرد و هم تعداد زیادی از ایرانیان را صاحب خانه کنند.

خرید مسکن برای جوانان و حتی مسن تر ها در حالی تبدیل به آرزو شده که برخی سرمایه داران خانه های خود را خالی نگه می‌دارند تا با افزایش قیمت آنهارا بفروشند! واقعاً چه شد که مردم ما این مقدار نسبت به یکدیگر بی رحم  و بی احساس شدند.شاید برای خیلی ها خرید خانه فقط برای خانه آخرت شدنی باشد نه دنیای فانی…

سید شایان حسینی راد – دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد