شما اینجا هستید

مدیریت شهری » یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان هزینه تدوین طرح جدید منطقه ثامن

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، جواد خدایی، مدیر طرح حریم رضوی دانشگاه تهران گفت: در ۱۹ بهمن سال گذشته در توافقی که بین مدیران استانی و مدیریت شهری مشهد انجام شد، دانشگاه تهران به عنوان مشاور طرح تفصیلی انتخاب شد.

این قرارداد به مبلغ یک میلیارد و صد و هفتاد میلیون تومان در بهمن سال گذشته ابلاغ شد و دفتری تحت عنوان دفتر طرح حریم رضوی در مشهد تشکیل شد که اساسا تنها دفتر این پروژه در مشهد بود.

وی گفت: بیش از ۳۷ هزار نفر در طول ده ماه با کار شبانه روزی در این حوزه فعالیت کردند و ۲۲۳ جلسه برگزار شد و گفت‌وگویی با همه ذی‌نفعان صورت گرفت.


جواد خدایی افزود: براساس مصوبات شورای مالی و شهرسازی ایران در تیرماه سال ۹۶ مقرر شد طرح ویژه تفصیلی برای بافت پیرامون حرم تهیه شود که در ۱۹ تیرماه سال ۹۹ در مصوبه دیگری تکمیل و تصویب این طرح، مورد تاکید قرار گرفت.

ایشان افزودند: در ۱۳ آبان سال ۹۸، توافقی بین استاندار سابق استان خراسان رضوی و وزارت راه و شهرسازی منعقد و مقرر شد که طرح تفصیلی ویژه تهیه شود. به دلیل اختلافاتی که در طرح گذشته وجود داشت، در جلسه‌ای که با حضور ریاست محترم دیوان عدالت اداری در مشهد برگزار شد، توافقی بین مدیران محترم شهری و وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اجرای طرح توسط وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت.

مدیر طرح حریم رضوی دانشگاه تهران افزود : در توافق دیگری در ۷ دی ماه سال گذشته بین شهرداری مشهد و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت، وزارت راه و شهرسازی مامور به انتخاب و تهیه طرح تفصیلی شد و بر همین اساس انتخاب مشاور در دستور کار قرار گرفت. همچنین شهرداری مسئول ارائه مصادیق حقوق مکتسبه و مشارکت در تهیه طرح و همکاری در همانندسازی کلیه اقدامات اجرایی در طول تهیه طرح شد.

ایشان ادامه داد: حدود ۱۵ جلد مطالعات پشتیبان در این مرحله تهیه شد. از گروهی با بیش از ۴۰ نفر که در طول سالیان سال در این خصوص مطالعاتی داشتند و همچنین مجموعه‌هایی مانند پژوهشکده ثامن، دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه مطالعات زیست محیطی و جهاد دانشگاهی در این پروژه استفاده شد.

جواد خدایی افزود: با هر یک از نمایندگان مشهد حداقل یک جلسه، ۱۲ جلسه با دادگستری، ۲۷ جلسه با شهرداری ثامن، بیش از ۱۸ جلسه با آستان قدس رضوی و همچنین جلسات مختلفی با استانداری خراسان رضوی، بنیاد زائر، سرمایه‌گذاران، شهرداری و شورای شهر مشهد برگزار شد.

ایشان در انتها خاطر نشان کردند: در این مدت، علی‌رغم وجود شرایط کرونا بیش از ۵ بار تمام محدوده بازدید و پلاک‌ها برداشته شد. این برداشت‌ها در گفت‌وگوی چهره به چهره با ساکنین و گروه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و همچنین دو نوبت برداشت کالبدی صورت گرفت. منابع فرهنگی این محدوده شناسایی و بر روی نقشه ثبت شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد