شما اینجا هستید

اجتماعی » بودجه کمیته امداد در گرو تصمیم هیات دولت

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار ما، در خصوص چگونگی حمایت و شرایط تحت پوشش قرار گرفتن محرومان و افراد کم برخوردار در مشهد مقدس اذعان نمود: در اولویت نخست افرادی تحت پوشش این سازمان قرار می گیرند که سرپرست خانواده آن ها به دلایلی مانند فوت، زندان و … سرپرستی خانواده را برعهده نداشته باشد و خانواده بی سرپرست تلقی گردد. سپس در بررسی هایی که توسط مددکار اجتماعی از سوی کمیته امداد صورت می گیرد، میزان توان اقتصادی آن ها سنجیده می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سالمندان نیازمند هم جزو گروه هایی هستند که تحت پوشش این سازمان قرار گرفته و همچنین خانواده هایی که دارای سرپرست بیمار، کار افتاده و دارای معلولیت که نیاز به کمک معیشتی و اقتصادی دارند نیز تحت سرپرستی قرار می گیرند.  به صورت کلی خانواده هایی که سرپرست آن ها درگیر آسبیب های اجتماعی از قبیل اعتیاد هستند زیرپوشش سازمان بهزیستی قرار می گیرند، اما در شرایط خاص و در موارد محدود و طی هماهنگی های انجام شده، تحت حمایت کمیته امداد قرار خواهند گرفت.

حبیب الله آسوده افزود: به خانواده های تحت پوشش، خدمات بیمه ای مانند بیمه ایرانیان و بیمه سلامت ارائه شده و در موارد خاص خدماتی مشابه بیمه تکمیلی نیز اضافه خواهد شد. همچنین خدماتی از قبیل وام اشتغال، کمک تامین مسکن، جهیزیه، خدمات گازکشی در مناطق کم برخوردار و همچنین خدمات تحصیلی و تربیتی بستگی به نوع تقاضای افراد و بررسی شرایط متقاضیان نیز ارائه می گردد. لازم به ذکر است افراد تحت پوشش کمیته امداد در دو دسته مستمری بگیران و یا افراد متقاضی دریافت خدمات قرار می گیرند.

میزان مبلغ مستمری توسط هیئت دولت و نمایندگان مجلس تعیین می شود، اما اصولا این مبلغ در ابتدای هرسال حدود ۲۰درصد افزایش خواهد یافت. وی همچنین در خصوص مبلغ مستمری دریافتی در سال جاری توسط خانواده های تحت پوشش کمیته امداد، عدد مشخصی را ارائه نکرد.

مدیر کمیته امداد خراسان در ادامه در خصوص اتباع غیر ایرانی گفت: خانواده های تحت پوشش کمیته امداد ملیت ایرانی دارند و اتباع خارجی و غیر ایرانی نیازمند زیر نظر اداره کل اتباع امور خارجی قرار می گیرند.

ایشان همچنین افزودند: از دیگر خدمات کمیته امداد برای خانواده های نیازمند در شرایط کرونایی، تهیه بسته های سلامت و معیشتی بوده است که در اختیار این خانواده ها قرار گرفته است.

مدیر کل کمیته امداد در انتها خاطرنشان کرد: نسبت به اوایل سال ۹۷ رشد بسیار خوبی داشتیم به این صورت که ۲۰۴ هزار خانواده تحت پوشش این سازمان قرار گرفتند که عده ای از آن ها  مستمری بگیر و عده زیادی  از  آن ها تنها از خدمات کمیته امداد استفاده می کنند. امید است در بودجه سال ۱۴۰۰ که توسط دولت محترم اعلام می گردد، سهم بودجه کمیته امداد خراسان رضوی به گونه ای باشد که بتوانیم خانواده های بیشتری را تحت پوشش قرار داده و خدمات بهتری به آنان ارائه گردد.

خبرنگار: نفیسه صمیمی

  1. م خسروی

    باسلام
    ممنون از خبرتون. امیدوارم موفق باشین

  2. فؤاد صحراگرد

    با سپاس و تشکر از خبرنگار محترمی که نسبت به خبر اقدام کردند چه خوب بود اصرار می کردند میزان کمک های سال جاری به مستنمندان تحت پوشش را از زیر زبان مدیر کل بیرون می کشیدند.
    در ضمن در جایی نام خبرنگار نفس ذکر شده در جایی نفیسه لطفا اصلاح کنید با سپاس فراوان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد