شما اینجا هستید

انتخابات » پیروزی راحت اصولگرایان یا شگفتی سازی اصلاح طلبان
نویسنده : سید شایان حسینی راد- دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

انتخابات شورای شهر ۲۸ خرداد ماه سال آینده برگزار خواهد شد و فعالان سیاسی، اجتماعی، رسانه و حتی هنری و ورزشی قصد دارند شانس خود را برای تصدی یکی از پانزده کرسی شورای شهر امتحان کنند.

شورایی که تقریبا ۱۲ سال است کاملا سیاسی اداره میشود و برنده آن از بین دو لیست اصلاح طلب، اصولگرا و یا تلفیقی از این دو جناح انتخاب شده است.

در انتخابات دوره قبل اصلاح طلبان با برنامه ویژه برای مشهد پا به عرصه انتخابات گذاشتند و توانستند در حالی که اصولگرایان خود را پیروز انتخابات می‌دانستند تمامی کرسی های شورای شهر را با اختلاف زیاد نسبت به رقیب دیرینه کسب کنند.

اگر شورای سوم را شورایی تلفیقی بدانیم اصلاح طلبان و اصولگرایان در مشهد ۱_۱ مساوی هستند چرا که شورای ۲۵ نفره چهارم و ۱۵ تفره پنجم به صورت صددرصدی در اختیار آنان قرار داشت.

و اما انتخابات سال آینده !عملکرد پر فراز و نشیب شورای پنجم و همچنینی عملکرد پر انتقاد دولت منتسب به اصلاح طلبان باعث شده بیشتر سیاسیون (چه اصلاح طلب و چه اصولگرا) اصولگرایان را از پیش برنده بدانند و تحلیل آنها حضور حداکثری جناح مخالف مدیران فعلی شهرداری و شورا باشد.

اصولگرایان که در دوره قبلی نیز با همین ذهنیت در کارزار انتخاب شکست خوردند نباید پیروزی را راحت بدانند، چرا که اصلاح طلبان حاضر نیستند به راحتی سنگر کسب شده را از دست بدهند و فعالیت خود را مدت هاست برای انتخابات شروع کرده اند.

اصلاح طلبان در سکوت کامل توانستند پایگاه های رای خود را در سطح شهر افزایش دهند. از طرفی انها نیروهایی وارد شهرداری کردند که برای حفظ جایگاه برای رای آوردن انها تلاش میکنند، حال این میزان را به سبد رای همیشگی آنها اضافه کنید، خواهید دید نه تنها رقابت امسال یک طرفه نیست بلکه باید در انتظار دو قطبی ترین انتخابات مشهد باشیم و احتمالا بازهم باید انتخاب فرد اصلح متخصص را فراموش کنیم.

اگر افراد مشغول شده در دفاتر تسهیلگری و شورای اجتماعی محلات را نیز به سبد رای اصلاحات اضافه کنیم نزدیک به پنج هزار نفر به صورت مستقیم منفعتشان در گرو پیروزی اصلاح طلبان است و اگر هر کدام آانها بیست نفر را مجاب به رای کند تا همینجا صدهزار رای در سبد اصلاح طلبان است.

 البته فراموش نکنیم اصلاح‌طلبان همین امروز هم اختلافات جدی  دارند و هر روز انتقادات خودشان نسبت به شورای مورد تایید خودشان بیشتر از قبل می‌شود.

 اما با کم شدن مشارکت مردم در انتخابات همانند ان چیزی که در مجلس اتفاق افتاد شانس اصولگرایان افزایش می‌یابد.

 اصول‌گرایان نیز که برای پس گرفتن شورا به صورت علنی کار خود را آغاز کردند هنوز به لیست واحدی نرسیدند و اختلافاتی دارند.

 اگر اصول‌گرایان بتوانند لیست واحدی ارائه کنند شانس پیروزی بیشتری دارند اما اگر به جمع بندی نهایی نرسند ممکن است در بهترین حالت نصف شورا را تصاحب کنند و شورای ششم تلفیقی از جریانات سیاسی مختلف باشد. 
‌‌

جوانان نیز برای عقب نماندن از انتخابات، امید به نکات رهبری در خصوص جوانگرایی دارند و هر کدام احساس میکنند تمام ویژگی های یک جوان مومن انقلابی را دارند.

حال که هر جناح یک دوره کامل شهر را  مدیریت کرده مردم مشهد باید تصمیم بگیرند تا به سیاسیون بار دیگر اعتماد کنند یا این بار افراد متخصص را وارد تالار شهر میدان شهدا کنند.

سید شایان حسینی راد- دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد