رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
  • کد خبر : ۵۰۷۳۸
  • چاپ خبر : پسا کرونا و بحران کسب و کار
اداره کسب و کارهای کوچک با پرداخت وام

پسا کرونا و بحران کسب و کار

دولت ترامپ روز پنج شنبه به شرکتهای سهامی عام بزرگ  هشدار داد ابتدا پول هایی را که به خاطر رشد فزاینده شرکت های تحت حمایت وال استریت دریافت کرده اند را پس بدهند و سپس برای وام کسب و کارهای کوچک اقدام کنند.

آخرین مصوبه  برای برنامه حفاظت از Paycheck (وام طراحی شده ایجاد انگیزه مستقیم برای مشاغل کوچک به منظور نگه داشتن کارگران خود با حقوق و دستمزد در شرایط فعلی ) حاکی از آن است که  اداره کسب و کار کوچک گفته همه وام گیرندگان باید هنگام صدور وام ، باتوجه به شرایط عدم اطمینان فعلی که تغییرات اقتصادی را تسریع کرده است ضروری است که  تضمین های لازم را انجام دهند.با توجه به صحبت های SBA  ، یکی از ملاحظات مربوط به کسب و کارها, توانایی آن‌ها در دسترسی به منابع پولی دیگر است.

“بعید است که یک شرکت دولتی با ارزش قابل توجهی در بازار و دسترسی به بازارهای سرمایه بتواند گواهینامه مورد نیاز را صادقانه بدست آورد و باید خود را برای گرفتن تضامین و گواهینامه های لازم SBA آماده کند.” این موضوعی است که SBA بر روی ان تاکید دارد.

این مسیری است که شرکت های بزرگ درصورت پرداخت حقوق و مزایای کارکنانش شامل این امتیاز می شوند . اما اولین واکنش ها نشان می دهد که شرکت های بزرگ دولتی از جمله:  Shake Shack ( مجموعه فسا فود زنجیره با شعبه مرکزی در نیویرک ) ، گروه مهمان نوازی Ruth ( مجموعه رستوران هایی که بر پایه استیک درحدود ۱۵۰ شعبه دارد) و Potbelly ( مجموعه زنجیره ای رستوران ساندویچی با دفتر مرکزی شیکاگو ) برای اخراج نکردن نیروهایشان به دلیل شیوع ۱۹Covid- از این وام استفاده کردند .

Shake Shack گفته:  پس از سود حدود ۱۵۰ میلیون دلاری در بازار ، وام ۱۰ میلیون دلاری خود را پس می دهد.

بودجه اولیه ۳۵۰ میلیارد دلاری این برنامه یک هفته پیش به پایان رسید. مجلس پنجشنبه احتمالاً بعد از تصویب مجلس سنا برای سه شنبه متمم ۳۲۰ میلیارد دلار برای این قانون وضع خواهد کرد. هرچند که این وام مربوط به مشاغلی با کمتر از ۵۰۰ کارمند بود ، اما شامل پول رستورانها و هتلداران بزرگتر نیز شد.

SBA گفته که وام گیرندگان متقاضی دریافت وام قبل از انتشار راهنمای و دستور العمل جدید و بازپرداخت کامل آن تا ۷ ماه می “فرض را بر این می گیرد که گواهینامه و تضامین لازم SBA را خواهند گرفت.”

سناتور مارکو روبیو (R-Fla.) ، که یکی از طرفداران اصلی این برنامه بوده است  با ارسال یک پیام صوتی در توئیتر به نقد شرکت های بزرگ پرداخت. روبیو ،رئیس کسب و کارهای کوچک سنا در ذیل  خبر “امروزTreasury  ( خزانه داری ) روشن کرد که بعید است یک شرکت دولتی با ارزش قابل توجهی در بازار و دسترسی به بازارهای سرمایه بتواند گواهینامه مورد نیاز  PPP #

(Public-Private Partnerships) را صادقانه دریافت کند.” توئیت کرده است که “آنها باید تا ۷ ماه می (PPPloan #) بتوانند بدون مجازات بازپرداخت  را انجام دهند.”

سناتور بن کاردین (D-Md.) ، عضو رتبه بندی در کمیته تجارت کوچک سنا ، این حرکت را تحسین کرد اما گفت که این کافی نیست.

کاردین در بیانیه ای گفت: “این راهنمایی جدید گامی درست در جهت صحیح است تا اطمینان حاصل شود که مشاغل کوچک آسیب پذیر بتوانند سرمایه مورد نیاز خود را دریافت کنند ، اما دولت می تواند و باید کارهای بیشتری انجام دهد.”

از سوی دیگر امّا  ” SBA  هنوز دستورالعملی برای اولویت‌بندی پردازش وام‌هایی از وام گیرندگان محروم ارائه نکرده است و همچنین راهنمایی که مشاغل کوچک چگونه درطول بازه هشت هفته ای بازپرداخت ، پول را ,برای حقوق و و مزایا و سایر ردیف های مخارج هزینه کنند منتشر نکرده است” . آنها  با بحران بی‌سابقه‌ای مواجه شده اند و  SBA  باید از همه ابزار در اختیار خود برای کمکشان استفاده کند. برخی دیگر از منتقدان  هم درمورد اثراتی که این برنامه پس از اجرا شدن به صورت بلافاصله خواهد گذاشت نیز مردد هستند.

سخنگوی کرسی  کسب و کارهای کوچک مجلس نمایندگان ، نیدیا ولازکز (D-N.Y.)  نیز گفته است: “واکنش اولیه این است که به اندازه کافی خوب نیست و راهنمایی و دستورالعمل های  رسمی وجود ندارد.”

آماندا فیشر ، مدیر بخش سیاسی مرکز رشد برابر واشنگتن گفته است: “هیچ چیزی در مورد گواهینامه ها برای دور دوم بودجه ( اشاره به متممی که قرار است برای این برنامه تصویب شود )  تغییر نکرده است.” وی گفت: “شرکت های دولتی که بودجه دور اول را دریافت کرده اند و به بازارهای سرمایه دسترسی داشتند ، احتمالاً نمی توانند صادقانه بگویند درخواست وام برای ادامه فعالیت آنها ضروری است.” “خوب است که SBA  این موضوع را برای مؤسسات وام دهنده  در مرحله جدید با صدور دتسورالعمل هایی روشن کند  ،  که البته بهتر بود این سختگیری ها توسط SBA درهمان مرحله اول انجام می گرفت ”

By ZACHARY WARMBRODT   , POLITICO

ترجمه : عماد ابراهیمی

اخبار مرتبط