رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  • کد خبر : ۴۸۸۷۵
  • چاپ خبر : شبکه حمل و نقل، شریان حیاتی شهر
به مناسبت فرا رسیدن روز ملی حمل و نقل

شبکه حمل و نقل، شریان حیاتی شهر

۲۶ آذر، روز ملی حمل و نقل ایران است. ۲۶ آذر ماه هر سال، یادآور صدور فرمان انقلابی امام راحل در سال ۱۳۶۲ با هدف اعزام کامیون‌ها به بنادر جنوبی برای تخلیه کالاهای وارداتی از مبادی دریایی کشور است. تعیین این روز به این مناسبت در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و برای آگاه‌سازی جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل در اقتصاد ایران، از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور صورت گرفت.

امروز کارشناسان اقتصادی کشور به اتفاق بر این نکته اذعان دارند که صنعت حمل و نقل، صنعتی بالقوه توانمند است که به مدد مدیریت صحیح و درایت اقتصادی، قادر است به عنوان یکی از منابع درآمدی جایگزین درآمد نفت، در اقتصاد کشور ایفای نقش کند.

روز حمل و نقل، روز قدردانی از خدمات ارزشمند رانندگان و سایر دست‏اندرکاران و شاغلان بخش حمل و نقل و فرصتی مناسب برای بازنگری نیازها و مشکلات این بخش است.

مشهد یکی از کلان‌شهرهای ایران است که در شمال‌شرق کشور قرار دارد و اکثر ایرانی ها حداقل یکبار به این شهر سفر کرده اند. این شهر به برکت وجود بارگاه ثامن الحجج میزبان زائران بسیاری از مناطق مختلف است. برای این تعداد زائر و مسافر راه‌های گوناگونی جهت تردد در سطح شهر وجود دارد .

سفر به مشهد عموما با ماشین شخصی و یا با استفاده از قطار، هواپیما و … صورت می‌گیرد. برای بیشتر مسافران تور ارزان مشهد شاید چگونگی حمل و نقل در این شهر مهم نباشد ولی حمل و نقل عمومی در مشهد نکات قابل توجهی دارد که می تواند گشت و گذار شما در این شهر را تحت تاثیر قرار دهد.

پایانه های اتوبوس رانی در مشهد

سازمان اتوبوسرانی شهر مشهد به طور گسترده بیشتر نقاط شهر را تحت پوشش قرار داده است.  مشهد سه پایانه اتوبوس رانی به نام های پایانه امام رضا، پایانه معراج و پایانه راه ابریشم دارد که مبدا و مقصد اتوبوس ها، مینی بوس ها و تاکسی های بین شهری است و وسایل نقلیه‌ی عمومی آن در خطوط BRT، اتوبوس‌های تندرو، اتوبوس‌های درون‌شهری، اتوبوس‌های حومه و مینی‌بوسرانی پخش کرده است.

مترو مشهد

مشهد دومین شهر ایران است که مجهز به سیستم حمل و نقل ریلی درون شهری شده است. به طور کلی حمل و نقل عمومی دسترسی به نقاط مختلف را آسان کرده است و یکی دیگر از روش‌های جابه‌جایی در سطح شهر، متروی مشهد است. دو خط متروی آن در این شهر به فعالیت می پردازد.

خط ۱ مترو مشهد، شرق و غرب مشهد را به هم می رساند و در نزدیکی حرم امام رضا نیز ایستگاه دارد. به‌وسیله این خط به راحتی می‎‌توان به فرودگاه بین المللی مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد، سه راهی طرقبه و شاندیز دسترسی داشت. همچنین خط ۲ مترو مشهد که به تازگی به بهره برداری کامل رسیده است، شمال و جنوب شهر را به هم متصل می کند. بوسیله این خط می توان به بلوار طبرسی، راه آهن، میدان شهدا و خیابان کوهسنگی دسترسی پیدا کرد.

تاکسی های درون شهری و تاکسی تلفنی مشهد

در شهر مشهد به دلیل وجود حجم زیادی از زائر و مسافر در بیشتر مناطق شهر دسترسی مطلوب و راحتی به تاکسی‌های شهر وجود دارد. نرخ کرایه تاکسی در شهر مشهد به نسبت مناسب است. شرکت‌های متعددی در مشهد خدمات تاکسی‌های تلفنی را ارائه می‌دهند. همچنین تاکسی‌های اینترنتی هم در این شهر برای شهروندان و زائرین در دسترس هستند.

در یک مقایسه کلی از وضعیت حمل و نقل شهر مشهد می‌توان نتیجه گیری کرد که وضعیت حمل نقل شهری در مشهد مقدس نسبت به شهرهای دیگر حال و روز بهتری دارد اما با توجه به این که در چند سال اخیر اقدامات زیادی در جهت رفع ترافیک شهر صورت گرفته است هنوز این مشکل حل نشده و ما شاهد ترافیک شدید در هسته مرکزی شهر و سه راهی طرقبه و شاندیز هستیم همچنین در حوزه حمل و نقل شهری و با توجه به رشد روز افزون زائرین و گردشگران در این شهر نیازمند توجه بیشتر به زیرساخت های حمل و نقل شهری هستیم در نتیجه باید اقدامات جدی در رفع این مشکلات انجام شود تا بتوان بیش از پیش به همشهریان و زائران شهر امام مهربانی خدمت رسانی کرد.

لادن کاظمی، خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط