رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
  • کد خبر : ۴۸۶۳۱
  • چاپ خبر : چراغ هدایت در حصار زندان
به مناسبت فرا رسیدن میلاد یازدهمین منجی عالم بشریت، امام حسن عسکری

چراغ هدایت در حصار زندان

در سالروز ولادت یکی از اهل بیت گرامی پیامبر اسلام (ص) قرار داریم. سال ۲۳۲ ه. ق در چنین روزی یکی از نوادگان پیامبر (ص)، حضرت امام حسن عسگری (ع) دیده به جهان گشود. آن حضرت گرچه ۲۸ سال بیشتر زندگی نکرد، اما گنجینه ای گرانبها از معارف و علوم اسلامی را از خود به یادگار گذاشت.

در شرح خصوصیات امام حسن عسگری (ع) گفته شده است که ایشان از سیمایی پر از مهر و عطوفت همراه با جذبه برخوردار بود، به‌طوری که دیدار آن حضرت، افراد را تحت تاثیر قرار می‌داد. در تاریخ از اشخاصی نام برده شده که در ابتدا به دلیل ناآگاهی، از امام دوری می‌جستند، اما دراثر ملاقات با آن حضرت، متحول شده و در زمره دوستداران واقعی ایشان قرار می‌گرفتند. از آنجا که پیشوای امام یازدهم به دستور خلیفه عباسی در سامرا در محله عسکر سکونت (اجباری) داشت، به همین جهت عسکری نامیده می‌شود. از مشهورترین القاب دیگر حضرت، نقی و زکی و کنیه‌اش ابومحمد است. او۲۲ ساله بود که پدر ارجمندش به شهادت رسید. مدت امامتش ۶ سال و عمر شریفش ۲۸ سال بود، در سال ۲۶۰ه به شهادت رسید و در خانه خود در سامرا در کنار مرقد پدرش به خاک سپرده شد.

امام حسن عسگری (ع) در کودکی به اجبار خلفای عباسی به همراه پدرش امام هادی (ع) مدینه را ترک کرد و در شهر سامرا – مرکز حکومت عباسیان در آن زمان – اقامت گزید. در آن دوران که خفقان و استبداد عباسیان بسیار شدید بود، امام حسن عسگری (ع) کمتر امکان می‌یافت تا جلسات درس و بحث تشکیل دهد و به سختی می‌توانست مستقیماً با توده های مردم و یا جویندگان دانش و معرفت، ارتباط برقرار کند. از اینرو آن حضرت به روش های گوناگون به ویژه از طریق نامه ها و مکاتبات، آموزه ها و مفاهیم جذاب دین را برای مردم تبیین می‌کرد.

از ویژگی های ممتاز زندگانی امام حسن عسگری (ع)، تسلیم نشدن آن حضرت در مقابل ظالمان و خود کامگان و اراده استوار آن امام در پیمودن راه حقیقت بود. آن حضرت در دوران امامت خود، علاوه بر مسئولیت هدایت مردم، رسالت دیگری نیز برعهده داشت. و آن این بود که جامعه را برای دوران غیبت حضرت مهدی (عج) آماده کند. چرا که حضرت مهدی (عج)، منجی موعود عالم بشریت، فرزند امام حسن عسگری (ع) است و پس از امام حسن عسگری، دوران غیبت آغاز می‌شد. البته در آن دوران حساس و پر خفقان، جان فرزند امام، از سوی حاکمان ستمکار عباسی در خطر بود. اما با لطف و عنایت خداوند و تدبیر امام حسن عسگری (ع)، حضرت مهدی (عج) از خطرها درامان ماند و پس از رحلت پدرش امام حسن عسگری از انظار غایب شد. هم اکنون قرن ها از دوران غیبت سپری شده است، ولی به‌طور مسلم روزی امام مهدی (عج) ظهور می‌کند و بنیان ستم و بی عدالتی را در جهان فرو می‌ریزد تا عدل و قسط در سراسر عالم، مستقر شود. آن روز موعود به اذن خداوند فرا خواهد رسید.

هر ساله هم‌زمان با سالروز میلاد حضرت امام حسن عسکری، ویژه برنامه‌های متنوعی در حرم امام رضا(ع) برگزار می‌شود. این برنامه ها از  چهارشنبه شب هم‌زمان با میلاد این امام همام آغاز می‌شود و حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد بعد از نماز مغرب و عشاء سخنرانی می‎کند، در ادامه گروه تواشیح و مداحان خاندان عصمت و طهارت(ع) به سرودخوانی و مدیحه‌سرایی می‌پردازند.

همچنین، ویژه برنامه‌ای هم برای روز میلاد تدارک دیده شده که پنج‌شنبه از ساعت ۹:۳۰ صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدرضا طباطبایی نسب در رواق امام خمینی(ره) آغاز می‌شود و تا بعد از اقامه نماز ظهر و عصر با مداحی و مولودی‌خوانی مداحان ادامه خواهد داشت.

ویژه برنامه‌های متنوع فقه و زندگی، حلقه‎های معرفت، پرسمان دینی و مولودی‌خوانی و سخنرانی در رواق‌های حرم مطهر امام رضا(ع) برای زائران ایرانی و غیر ایرانی از دیگر برنامه‎های میلاد فرخنده امام حسن عسکری(ع) در حرم رضوی است.

همچنین در روز چهارشنبه و پنج‌شنبه قبل از نماز ظهر و همچنین نماز مغرب مراسم جشنی در رواق حضرت زهرا(س) ویژه بانوان تدارک دیده شده است.

لادن کاظمی، خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط