رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  • کد خبر : ۴۷۶۸۳
  • چاپ خبر : کودک محور نبودن قوانین موجود، مهمترین کاستی در حمایت از حقوق کودکان
به مناسبت روز جهانی کودک

کودک محور نبودن قوانین موجود، مهمترین کاستی در حمایت از حقوق کودکان

در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به ‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد کرد که نخست «انجمن بین ‌المللی ویژه کودکان سازمان ملل» نام گرفت. در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش ‌های دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام‌ گذاری شد.

پیمان‌ نامه حقوق کودک یک کنوانسیون بین ‌المللی است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند. دولت ‌هایی که این معاهده را امضا کرده‌ اند موظف به اجرای آن هستند و شکایت ‌های راجع به آن به کمیته حقوق کودک ملل متحد تسلیم می ‌شود.

دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در سال ۱۳۷۲ به این پیمان نامه پیوست، البته با این شرط که هر گاه مفاد پیمان نامه در هر مورد و در هر زمان با قوانین داخلی ایران و موازین اسلامی تعارض پیدا کند، دولت ایران ملزم به رعایت آن نباشد!

محتوای پیمان ‌نامه حقوق کودک کودک بر اساس ماده یک پیمان‌ نامه حقوق کودک به هر انسان کمتر از ۱۸ سال گفته می‌ شود. مگر آن که قانون قابل اعمال در مورد کودک سن قانونی کمتری را تعیین کرده باشد. این کنوانسیون شامل ۵۴ ماده و دو پروتکل اختیاری بوده که چهار اصول پایه‌ ای آن را جهت می‌ دهد، هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد، زمانی‌که در رابطه با کودکان تصمیم‌ گیری می‌ شود، باید منافع عالیه آنان در راس قرار گیرد، کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند، کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آن ها مربوط می ‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.

حمایت از کودکان در ایران؛ مشکلات و راهکارهای حقوقی

کودکان به علت متفاوت بودن با بزرگسالان از نظر کیفی دارای نیازها، خواست ها و ویژگی های خاص خود هستند، به طوری که این تفاوت ها در همه زمینه های عاطفی، جسمی، اجتماعی و شناختی وجود دارد، همچنین وجود معیار های جهانی برای رشد و پرورش کودکان در زمینه های اساسی به منظور نزدیک کردن وضع زندگی آنان به یکدیگر، با وجود تفاوت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بهبود وضع زندگی کودکان جهان موثر است، از طرف دیگر به علت وجود شبکه وسیع و پرنفوذ ارتباطات در جهان امروزی، لزوم ارتباط و همکاری در زمینه های مختلف از جمله در مورد کودکان که از موضوعات اساسی دنیای کنونی است، لازم است.

نگاهی می اندازیم به برخی از اساسی ترین مشکلاتی که کودکان امروزه با آن مواجه هستند

عدم سرپرست مناسب برای کودکان

فرزند پروری یکی از بزرگترین مسئولیت های انسانی است که خیلی از انسان ها آمادگی و توانایی انجام این امر مهم را ندارند. کودک آسیب پذیرترین و بی دفاع ترین عضو خانواده است و محبت و حضور والدین، به عنوان محافظی است که از او در برابر انواع مشکلات روحی و روانی مراقبت می کند .عدم سرپرست مناسب برای کودکان را می توان از جمله مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر سلامت روان کودکان دانست .

کودکان کار

طبق اعلام مجلس شورای اسلامی  بین ۳ تا ۷ میلیون کودک کار در ایران مشغول به کار هستند که به دلایل مشکلات اقتصادی، بیماری والدین(اعتیاد)، آسیب پذیر بودن خانواده، عدم وجود منبع فرهنگی و … برای تامین امورات زندگی خود و خانواده مجبور به کار کردن در اماکن مختلف مانند مراکز زباله سوزی، کارگاه ‌های تولیدی، جمع ‌آوری ضایعات آهن و پلاستیک و … مشغول به کار هستند و تلاش می ‌کنند تا با کمترین درآمد به چرخش چرخ زندگی خود و خانواده کمک کنند.

کودک ‌همسری

این موضوع، موضوعی است که از نظر روانی آسیب ‌هایی به فرد وارد می‌کند و حتی می ‌تواند زمینه ‌ساز معضلات اجتماعی باشد. روانشناسان بر این باورند که فرد قبل از ازدواج باید به یک بلوغ شناختی و هویتی رسیده باشد. ازدواج در سن پایین می‌ تواند فرد را گیج کند، به‌ گونه ‌ای که نداند رابطه ‌ای که در آن قرار گرفته چیست و چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

آموزش و تفریح در فضای مناسب

آموزش، استراحت، تفریح، بازی و فعالیت های خلاق، حق هر کودک است. باید شرایط مناسبی ایجاد کرد تا کودکان بتوانند محیط و طبیعت اطراف خود را بشناسند و برای حفظ محیط زیست خود تلاش کنند. کودکان حق دارند از هویت فرهنگی، زبان، ارزش های ادبی، هنری و ملی کشور خود مراقبت کنند و آن ها را پاس بدارند.

اما متأسفانه امروزه در سیستم مدیریت شهری، ‌کمتر به این مسئله پراهمیت توجه می شود و کودکان به عنوان قشر کم توان جامعه در فضاها و مکان هایی آموزش می یابند یا به تفریح می پردازند که نه تنها مناسب نیست، بلکه در پاره ای موارد خطراتی را نیز در بر دارد. در صورتی که به یقین دستیابی به اهداف فوق، نیازمند مکان هایی مناسب و درخور نیازهای روحی و روانی کودکان است که این گونه موارد، هم جزییات طراحی مجموعه ها و هم مکان یابی آن ها را شامل می شود و هر دو باید مد نظر قرار گیرند. اما در حال حاضر به نیازهای اولیه کودکان در یک جامعه ایرانی انقدر که باید و شاید توجهی نمی شود و به طور کلی آینده سازان کشورمان در اکثر زمینه ها نادیده گرفته شده اند.

لادن کاظمی خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط