رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
  • کد خبر : ۴۷۵۹۲
  • چاپ خبر : تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت
به مناسبت روز نیروی انتظامی

تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت

تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی است. در کشور ما، بخش عمده این وظیفه، بر عهده نیروی انتظامی است. قبل از تأسیس نظمیه­ ی ناصرالدین­ شاهی، امور انتظامی تهران برعهده­ ی قراول­ ها بود که زیر نظر کلانتر تهران خدمت می­ کردند.

اندیشه­ ی تأسیس نظام نوین ایجاد نظم و امنیت در شهرها و مناطق مختلف کشور یا همان سازمان پلیس در ایران، نخستین بار در دوره­ ی ناصرالدین­ شاه قاجار به وجود آمد.

نخستین تابلوی شهربانی تهران در روز ۱۶م ذی القعده­ ی ۱۲۹۵ق، بر سردر عمارتی واقع در خیابان الماسیه نصب گردید. بر روی تابلو، عبارت «ادارۀ جلیلۀ پلیس دارالخلافه و احتسابیه» نقش بسته بود که نشان می­ دهد در ابتدای تأسیس، وظیفه ­ی شهربانی و شهرداری تهران در یک واحد تمرکز داشته است. مدتی بعد این اداره به وزارت نظمیه تبدیل شد.

پس از ورود رضاخان به عرصه­ ی سیاسی کشور، نظمیه به وزارت جنگ منتقل شد. از دیگر تغییرهای صورت گرفته در این دوره، تغییر رسمی نام نظمیه به شهربانی و تغییر نام­ های درجه­ ها و سازمان­ ها و ادارات تابعه­ ی نظمیه در دوره­ ی ریاست سرپاس مختاری است. پلیس ایران در دوره­ ی پهلوی دوم نیز، از دو قسمت مهم پلیس شهرى(شهربانی) و ژاندارمرى(مرزى و روستائى) تشکیل شده بود.

بعد از پیروزى انقلاب، کمیته­ ی انقلاب اسلامى نیز به عنوان یکى از ارکان مهم حفظ نظم و امنیت و دفاع از ارزش­ هاى انقلاب در داخل کشور به این مجموعه افزوده شد.در سال ۱۳۷۰، مجلس شوراى اسلامى، با ادغام این سه نیرو در یکدیگر موافقت و تأسیس تشکیلات پلیس واحد را تصویب کرد.

اکنون سرواژه­ی «ناجا» (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) معرف پلیس ایران است.

در حال حاضر امنیتی که امروز برای مردم کشور وجود دارد با انجام وظیفه کامل همه نیروهای انتظامی و مسلح کشور حاصل شده است. به برکت اقتدار و تیز هوشی مقام معظم رهبری، امنیت، اقتدار نظامی و حکومت بر دل‌ ها در طول تاریخ معاصر ایران کم نظیر است و اگر ما آن سوی مرزهایمان هم طرفدار داریم به خاطر نفوذی است که بر دل‌ ها داریم.
فعالیت نیروهای انتظامی تعطیل بردار نیست و آن ها در همه رده ها آماده باش هستند و امنیتی که ایجاد شده است حاصل این تلاش و فداکاری های شبانه روزی نیروی انتظامی است.

وظیفه سنگین نیروی انتظامی

حضور میلیون ‌ها زائر و مجاور در خراسان رضوی و شهر مشهد وظیفه نیرو انتظامی را سنگین ‌تر کرده است، اما به برکت حمایت همه نیروها در عرصه امنیت و با پشتوانه مردمی، بهترین شرایط امنیتی در خراسان رضوی حاکم شده، به گونه ای که در مقابل تهدیدات حداقلی دشمنان تهدیدات حداکثری به کار می بریم.

به گفته فرمانده نیرو انتظامی خراسان رضوی، در جهت مشارکت دادن مردم در تأمین امنیت امسال تعداد نیروهای مؤسسات حفاظتی و مراقبتی با هزار و ۵۰۰ نفر افزایش به پنج هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است و مردم در زمینه همیار پلیس و پلیس افتخاری هم مشارکت خوبی با نیروی انتظامی داشته اند.

هفته نیروی انتظامی

هر ساله به مناسبت هفته نیروی انتظامی برنامه های ویژه ای برگزار می شود که برخی از آن ها عبارت اند از غبارروبی گلزار شهدا، حضور گسترده نیرو‌های ناجا و فرماندهان آن در نماز جمعه به عنوان نمازگزار و سخنرانان پیش از خطبه ها، برگزاری مراسم صبحگاه مشترک، دیدار با نماینده، ولی فقیه و امامان جمعه در مشهد و شهرستان ‌ها، جلسات مردمی در مساجد، عیادت از بیماران مناطق مرزی در شهرستان ‌ها توسط مرزبانان و برگزاری برنامه‌ های ورزشی از جمله برنامه‌های هفته ناجا در استان است.

برپایی نمایشگاه فضای مجازی در مدارس، استقرار میز خدمت در دانشگاه ها، حضور در مدارس، جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی و برگزاری مسابقات علمی در دانشگاه‌ ها نیز از دیگر این برنامه هاست. تجلیل از افراد قانونمند و اجرای برنامه‌ های فرهنگی، آموزشی، اکران و پخش تصاویر آموزشی در سطح شهر، ارائه برنامه ‌های حقوقی و مشاروه‌ ها در کلانتری‌ ها و توزیع بسته‌ های فرهنگی و آموزشی نیز در هفته ناجا عملیاتی می‌ شود. با توجه به تدابیر اندیشیده شده، ترخیص خودرو و موتورسیکلت از پارکینگ ‌ها از دهم تا بیستم مهر ماه با تخفیف ویژه صورت می ‌گیرد.

لادن کاظمی، خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط