رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
  • کد خبر : ۴۴۶۸۶
  • چاپ خبر : حرکت معناداری در مسیر تولید مشاهده نمی‌شود
رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی

حرکت معناداری در مسیر تولید مشاهده نمی‌شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد، حسن حسینی امروز در نشست خبری که در خانه صنعت و معدن خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به‌ اینکه امروز فعالان اقتصادی را به‌نام‌های مختلفی می‌شناسند، گفت: جهادگران و سربازان جنگ اقتصادی یکی از نام‌هایی است که بر این فعالان می‌نهند.

رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی ضمن تاکید بر این موضوع که متاسفانه امروز این سربازان تجهیزات جنگی ندارند، ادامه داد: این جنگ نیازمند اتاق فکر، پشتیبانی و تجهیزاتی بیش از این دارد.

وی بیان کرد: امسال با توجه به‌ مسئله تحریم‌ها، نامِ «رونق تولید» برای سال انتخاب شد و چنانچه تولید رونق یابد بیکاری و به‌ تبع آن بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد.

حسینی اضافه کرد: حدود سه ماه از سال ۹۸ می‌گذرد و سوالی که مطرح است اینکه آیا امروز در مسیر رونق تولید، حرکت معناداری را مشاهده می‌کنید(؟) قطعا خیر.

دولت ارزش‌ افزوده را همان‌گونه که در دنیا مرسوم است از تولیدکننده اخذ کند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تاکید کرد: در نظام بانکی از قبل تولیدکنندگان مشکل داشتند و امروز هم این مشکلات ادامه دارد، همچنین حدود ۹ سال است که تولیدکنندگان عنوان می‌کنند دولت ارزش افزوده را به‌ روشی اخذ کند که در دنیا مرسوم است.

وی ضمن تاکید بر اینکه از دست اندرکاران می‌خواهیم که به‌ تولیدکنندگان کمک کنند، خاطرنشان کرد: مشکلات موجود نشان می‌دهد که طی این سه ماه اتفاق خاصی در رابطه با رفع این مشکلات انجام نشده است.

حسینی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به‌ اینکه رشد صنعت کشور حدود ۱۰ درصد منفی شد، ابراز کرد: در کشور بیش از ۸۴ هزار کارخانه وجود دارد و سهم خراسان رضوی از این میزان بیش از ۵ هزار کارخانه است.

کاهش قدرت خرید مردم به‌کمتر از یک‌سوم

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت فعلی اقتصادی را مناسب ندانست و ابراز کرد: سفره مردم خالی و شاید قدرت خرید آنان کمتر از یک سوم نسبت به‌ سابق شده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی نظیر گوشت، شیر و غیره در کشور تزریق شد؛ چه ایرادی دارد که امروز بگوییم اشتباه کردیم؛ چراکه با وجود تخصیص این میزان ارز کالاها نه‌تنها ارزان نشد که گران هم شد.

حسینی در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر این مسئله که اقتصاد ایران سیاسی شده است، گفت: امروز مسائل سیاسی بر اقتصادمان تاثیر می‌گذارد و خوشبختانه یکی از مهم‌ترین اقداماتی که رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی در این مسیر انجام داد، جدا کردن این دو حیطه از یکدیگر بود.

در ادامه این نشست دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ضمن بیان اینکه خراسان رضوی هفت درصد کارخانه‌های کشور را در خود جای داده است، عنوان کرد: همچنین به‌ لحاظ میزان سرمایه‌گذاری صنعتی ۷ درصد و به‌ لحاظ اشتغال هشت درصد آمار کشور را دارا است.

فیروز ابراهیمی ادامه داد: رقم سرمایه گذاری در خراسان رضوی نزدیک۲۰ هزار میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: ۲۱ درصد از ظرفیت‌های کارخانجات استان صنایع فلزی، ۱۶ درصد مربوط به‌ صنایع بخش کانی‌های غیرفلزی و ۱۰ درصد صنایع غذایی و آشامیدنی است که بخش صنایع غذایی بیشترین میزان اشتغال را با حدود ۲۱ درصد از آن خود کرده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: از ۲۸ گروه کالای اساسی که در استان تولید می‌شود؛ در ۲۰ رشته افزایش تولید و در هشت رشته با کاهش تولید مواجه هستیم.

ابراهیمی کولر آبی، کنترل هوشمند، قند و شکر، موتور سیکلت، الیاف مصنوعی فرش ماشینی و انواع الکتروموتور را هشت صنعتی دانست که با کاهش تولید مواجه هستند.

وی در ادامه سخنان خود به‌ میزان مصرف انرژی توسط صنایع خراسان رضوی اشاره و خاطرنشان کرد: در زمینه برق در سال ۹۷ نسبت به سال‌ ۹۶، با افزایش ۱۸ درصدی مصرف مواجه بودیم و در این راستا سهم ۳۲.۴ درصدی مصرف برق از کل مصرف برق استان دارا هستیم.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: همچنین ۲۳ درصد گاز استان را مصرف می‌کنیم که نسبت سال ۹۶ به ۹۷ با افزایش ۲۰ درصدی مصرف در این زمینه مواجه بودیم.

ابراهیمی مصرف آب در بخش صنعت را دو درصد نسبت به‌ مصرف کل خراسان رضوی خواند و اظهار کرد: سال ۹۷ نسبت به‌ سال ۹۶ با افزایش ۱۳۷ درصدی در زمینه صدور پروانه تحقیق و توسعه مواجه بودیم که این نشان می‌دهد صنعت ما جهت گیری خود را پیدا کرده است.

وی ضمن اشاره به‌ این موضوع که در حوزه معدن ۲۴۹ پروانه اکتشاف صادر شده و تعداد واحدهای دارای پروانه در خراسان رضوی ۹۳۶ واحد است، افزود: سال گذشته مجموع صادرات استان دو میلیارد و ۲۵۴ میلیون تومان به ۱۰۱ کشور جهان بود و سهم خراسان رضوی از صادرات کل کشور ۵.۲ درصد است.

نرخ مرگ و میر صنعت در خراسان رضوی بالاست

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ضمن اشاره به‌ نرخ مرگ و میر بالا در حوزه صنعت، تصریح کرد: اینکه بگوییم واحدی تعطیل نشده درست نیست، اما واحدهایی هم داشته‌ایم که به‌ چرخه تولید اضافه شده‌اند.

ابراهیمی به‌ مزیت‌ های واقعی شدن نرخ ارز اشاره و عنوان کرد: تحریم‌ها و واقعی شدن نرخ ارز جلوی واردات کالا را گرفته و امروز بیشتر محصولات موجود در بازار کالاهای ساخت داخل هستند.

برخی مشکلات اقتصادی ریشه در سیاست‌های بانک مرکزی دارد

وی با بیان اینکه برخی مشکلات موجود در عرصه اقتصادی ریشه در سیاست‌های بانک مرکزی دارد، گفت: در خراسان رضوی در زمینه ثبت سفارش مشکلی نداریم، اما در عمل از این میزان ثبت سفارش، آنچه که برایش حواله ارزی صادر شده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد است و این یعنی نزدیک ۶۰ درصد واحدهای ما با وجود اینکه ثبت سفارش می‌کنند، اما بانک مرکزی نسبت به‌ تخصیص ارز به‌ آنان کوتاهی می‌کند.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تاکید کرد: از اواسط سال گذشته در استان بالغ بر ۵ هزار و ۷۰۰ تقاضای ثبت سفارش داشتیم که بیش از ۴ هزار تقاضا، تایید شده است.

اخبار مرتبط