رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
  • کد خبر : ۲۷۷۷۸
  • چاپ خبر : کارگران، بازوان حرکت هر جامعه
به مناسبت روز جهانی کارگر

کارگران، بازوان حرکت هر جامعه

اولین روز از ماه “می” هر سال در تقویم میلادی که در تقویم هجری شمسی معمولاً با روزهای ۱۱ یا ۱۲ اردیبهشت ماه مصادف می شود، روز جهانی کار و کارگر نام دارد. مناسبت اول می به عنوان روز کارگر به این لحاظ بوده است که در چهارم ماه می سال ۱۸۸۶، و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود که شماری کشته، عده ‌ای مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند.کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به ۸ ساعت بودند.

کارگر از نظر قانون کار، کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی( اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا) به درخواست کارفرما کار می‌کند. اما بیشتر مردم فکر می کنند، کارگران فقط کسانی هستند که در کارخانجات و کارگاه ها کار می کنند. در جامعه امروزی، کارگران از هویت، ارزش و رسالت خود خبر ندارند. دوست دارند، به کارهای دیگری مشغول باشند تا از رفاه و احترام بیشتری در جامعه برخوردار شوند. به عبارت روشن تر، کارگران از شغل خود خجالت می کشند و از هویت خود غالبأ فرار می کنند و دلیل اصلی این مسئله این است که واژه کارگر در جامعه ما، خوب تعریف نشده است.

در فرهنگ ایرانی- اسلامی جامعه ما کارگران از شریف‌ ترین انسان های جامعه محسوب می‌ شوند به طوری که بزرگان دینی ما از کار کردن به عنوان عملی که اجر و ثواب دنیوی و اخروی دارد یاد کرده ‌اند.

اما این طبقه از جامعه که در واقع نقش مهمی در توسعه کشورها دارد از لحاظ واقعیت عملی چه جایگاهی در کشور ما دارند؟ آیا قوانین حقوقی ما در این زمینه توانسته است نیازهای این بخش از جامعه را به خوبی منعکس کند؟ دولت و مجلس چه نقشی در بهبود این طبقه زحمتکش جامعه دارند؟

در سال های اخیر برخی کارفرمایان فضای سیاسی و اقتصادی کشور را برای فشار بر کارگران مطلوب پنداشته ‌اند. اغلب کارفرمایان به بهانه افزایش قیمت حامل های انرژی و بالا رفتن هزینه‌ های تولید در واحد‌های صنعتی کشور سیاست کاهش هزینه‌ ها با تأکید بر کاهش پرداخت دستمزد و یا اضافه‌کاری اجباری و همچنین تعدیل نیروی کار را در پیش گرفته ‌اند. از سوی دیگر شیوه قرار دادهای موقت و پیمانی در کنار نبود نظارت بر عملکرد واحد ‌های تولیدی و خدماتی باعث شده تا تعداد زیادی از نیروهای خدماتی شاغل در این مجموعه‌ ها اخراج یا در معرض خطر اخراج از کار قرار بگیرند. چراکه در این شرایط کارفرمایان می‌ توانند کارگران خود را با کمترین زحمت، اخراج کنند. این وضعیت در حالی است که یکی از وظایف دولت ایجاد امنیت شغلی برای کارگران است.

یکی دیگر از عوامل مهم در گسترش عدالت اجتماعی و اقتصادی در سراسر کشور، پوشش حداکثری بیمه ‌ای است. در این میان نقش سازمان تأمین اجتماعی بسیار مهم است. سازمان تأمین اجتماعی موظف است کارگران را تحت پوشش قرار بدهد و در صورتی که کارفرمایی از بیمه کارگران خود سر باز زد و یا در اعلام لیست بیمه کارگران مرتکب تخلفی شد، باید با او برخورد کند. اما متأسفانه اخبار و آمار حکایت از عدم رعایت کامل این قوانین از سوی کارفرمایان و بازرسان تأمین اجتماعی دارد. در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد کارگران کارگاه ‌های کوچک بیمه نیستند و آن دسته از کارگران کارگاه ‌های کوچک هم که بیمه هستند، سابقه ثبت شده آن ها کمتر از دوران اشتغال آن ها است.

موضوعی که در تناقض آشکار با حقوق کار مطروحه در قوانین بین‌ المللی و مقررات داخلی قرار دارد. درحال حاضر ۱۲درصد از جمعیت کشورمان را کارگران و خانوارهای کارگری تشکیل می دهند و حقیقت ماجرا اینجاست که وضعیت کارگران خوب نیست با حداقل حقوق یک میلیون ۲۰۰ هزار تومانی با تمام مزایا، این حقوقی نیست که به معیشت یک کارگر و خانواده ‌اش کمک کند و در شرایط فعلی کشور، یک کارگر برای این که شرمنده خانواده خود نباشد نیاز به ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق دارد. این درحالی است که در سال جدید فقط ۴۰۰ هزارتومان به حقوق کارگران اضافه شده است.

موضوع بعدی که کارگران با آن دست و پنجه نرم می کنند تعدیل نیرو است. به گفته مدیراقتصادی استانداری خراسان رضوی در سال ۹۷، به طور میانگین روزی ۱۰ نفر نیروی کار، از ۱۳۵ واحد صنفی کشور تعدیل شده اند. مشکلی بعدی در خراسان رضوی، اتباع افغانی است که  سبب می‌ شود، صاحب‌ کاران مشهدی که به فکر جیب خودشان هستند، آنان را با خود به سر کارها ببرند، چراکه معمولأ کارگران اتباع دستمزدی کمتر دریافت می‌کنند و این موضوع باعث بیکار ماندن کارگران خراسانی می شود.

واقعیت این است که علیرغم توصیه و تأکید بر نقش و جایگاه مهم کار و کارگر در فرهنگ غنی اسلام ما و نیز پر‌‌اهمیت دانستن این قشر در نگاه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری و علیرغم پتانسیل فراوان این قشر در توسعه و رشد جامعه، این طبقه آن طور که باید و شاید در جامعه ما مورد توجه قرار نگرفته‌ اند و متأسفانه مظلوم واقع شده‌ اند.

وجیهه هوشیارفر – سردبیر پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط