رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
  • کد خبر : ۲۷۲۰۴
  • چاپ خبر : و امرهم شوری بینهم…
به مناسبت روز شوراها

و امرهم شوری بینهم…

در تقویم رسمی کشور ما روز نهم اردیبهشت، به عنوان روز شوراها یاد شده است. شورا یک اصل عقلی است که آموزه های دین اسلام در کتاب و سنت نیز بر آن صحه گذاشته است. انقلاب اسلامی ایران نیز که بر مبنای آموزه های اسلامی در چارچوب هدف سلبی خود با استبداد و خودرایی فرمانروایان به مبارزه برخاست و تحقق مشارکت عمومی مردم در تعیین سرنوشتشان را به عنوان یک هدف ایجابی برگزید. برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند. اولین انتخابات رسمى شوراها براساس قانون اساسى روز هفتم اسفند ۱۳۷۷ یعنى ۲۰ سال بعد از پیروزى انقلاب اسلامی در چارچوب برنامه توسعه سیاسى و گسترش نهادهاى مدنى و مشارکت عمومى برگزار شد و حدود ۱۸۵ هزار نفر اعضاى اصلى و على‌ البدل در سراسر کشور از سوی مردم برگزیده شدند و بالاخره در روز نهم اردیبهشت ۱۳۷۸ شوراهاى شهر و روستا به‌ طور رسمى دوره چهار ساله مسئولیت خویش را آغاز کردند.

شورای شهر مشهد

شورای شهر مشهد متشکل از ۱۵ عضو است که برای یک دوره چهار ساله، توسط انتخابات برگزیده می ‌شوند. همچنین نظارت بر عملکرد شهرداری و انتخاب شهردار، تصویب بودجه سالانه شهرداری، تصویب اساسنامه مؤسسات و شرکت‌ های وابسته به شهرداری از دیگر وظایف شورای شهر مشهد است. شورای شهر مشهد متشکل از کمیسیون ‌ها و کمیته ‌های نظارتی است. کمیسیون‌ های شورا عبارتند از، اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ ها، برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی، عمران و شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک، خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست، فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه، حقوقی، ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار، ویژه توسعه و عمران توس و ویژه ایثارگران.

از سال ۱۳۷۸ تاکنون (انتخابات شورای سال۱۳۹۶) پنج دوره انتخابات شهر و روستا برگزار شده و این دوره در حال حاضر متشکل است از، امیر شهلا، شهناز رمارم، بتول گندمی، احمد نوروزی، محمدرضا حیدری، علیرضا شهریاری، احسان اصولی صفار، حمیدرضا موحدی‌ زاده، سید مسعود ریاضی، محمدحسین ودیعی، رمضانعلی فیضی، محمدهادی مهدی‌ نیا، مجتبی بهاروند، محمد حاجیان شهری، سید محسن حسینی ‌پویا.

به گفته حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، این شهر به واسطه وجود مضجع شریف رضوی، شهری بی نظیر است که هر سه سال یک بار، به اندازه کل جمعیت ایران به آن سفر می کنند لذا باید در جهتی حرکت کرد تا مشهد شهری در تراز جمهوری اسلامی باشد. به همین خاطر عملکرد شورا تا کنون به این صورت بوده است که، شفافیت و پاسخگویی از رویکردهای مورد توجه آن است و شورای شهر مشهد، شهرداری این شهر را مکلف کرده است تا برای افزایش اعتماد عمومی و آگاه سازی مردم، داده ها و اطلاعات را در سامانه های خود بارگذاری کند. هم اینک در سامانه فاش شهرداری مشهد، تمام مناقصه ها، قراردادها و خریدها با تمام جرئیات بارگذاری می شود و مشهد نخستین شهری است که یک میلیارد رکورد از اطلاعات شهرسازی را بر روی سامانه های مرتبط قرار داده است. شورای پنجم و مدیریت شهری حدود دو سال قبل شهرداری مشهد را با بدهی هفت هزار میلیارد تومانی، مربوط به بانک ها و پیمانکاران تحویل گرفت اما توانست مشهد را از این بدهی رها سازد و امسال برای اولین بار دولت اجازه انتشار ۱۴ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با مشارکت ۵۰ درصدی در بازپرداخت برای طرح نوسازی بافت اطراف حرم رضوی به شهرداری داده است. همچنین راه اندازی فعالیت های جذاب تفریحی برای زائران و گردشگران با رعایت همه شئونات و در کنار بحث زیارت که مقوله اصلی است.

اما شورای شهر و شهرداری مشهد در طول دوران تصدی امور چقدر برای آموزش وظایف و حقوق شهروندی وقت گذاشته اند؟
اگر بخواهیم از دیدگاه مردم مشهد به اقدامات شورای شهر نگاهی بیندازیم، به طور کلی ما فقط شهر مشهد را بزک کرده ایم. بدون این که ببینیم زیر پوست شهر چه خبر است، به طوری که اگر فردی بیگانه از بلوارهای اصلی شهر عبور کند شهرداری را تحسین می کند، در حالی که در کوچه پس کوچه ها و حاشیه شهر مشکلاتی ابتدایی همچون فاضلاب و ترافیک بسیار زیاد است. شهرداری مشهد اگر می خواهد از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب برسد باید برنامه جامعی داشته باشد. شوراها با توجه به عملکردی که داشته اند در کل کشور نمره قابل قبولی نمی گیرند، چراکه شوراها نباید رویکرد سیاسی و جناحی داشته باشند، اما به نظر می رسد آنچنان گرفتار سیاست و حواشی سیاسی شده اند که حتی وظایف اصلیشان در گرو مسائل و قهر و آشتی های سیاسی است که این امر نقطه ضعف جدی است و باعث تقلیل کیفیت عملکردی شوراها خواهد شد و حتی شاید بهتر باشد بگوییم شده است!

وجیهه هوشیارفر سردبیر پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط