رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
  • کد خبر : ۲۲۱۸۹
  • چاپ خبر : آشتی با طبیعت
به مناسبت روز طبیعت

آشتی با طبیعت

سیزدهم فروردین ماه هر سال، روز پایان جشن های نوروزی است. در این روز، مردم بنا بر سنتی فرهنگی، از خانه ها بیرون می آیند و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت، و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها بگذرانند. این روز زیبا را «روز طبیعت» نام گذاری کرده اند.

فلسفه سیزده به در و رسومات آن

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که عدد ۱۳ نحس می باشد و این روز را در طبیعت به جشن شادی می پرداختند تا بدین وسیله خود را از نحسی آن حفظ کنند. از آداب این روز می توان به گره زدن سبزه و دور انداختن یا به قولی به آب دادن سبزه اشاره کرد. در گذشته دختران و پسران دم بخت سبزه ها را گره می زدند و آرزو می کردند تا در سال جدید تشکیل خانواده دهند. در زمان ایرانیان باستان این روز متعلق به خدای باران می دانستند و به همین دلیل دراین روز، مردم آن زمان برای بیشتر شدن و به موقع آمدن باران جشن می گرفتند، همچنین دور انداختن سبزه ها هم به این دلیل بود که ایرانیان باستان عقیده داشتند بدی ها و مریضی ها در این سبزه جمع شده و با به آب دادن یا به دور انداختن آن این پلیدی ها و مریضی ها را از خود دور می کردند.

رسومات سیزده به در استان خراسان رضوی و مشهد

پخت سمنو و حلوا و خوردن کاهو با سکنجبین از جمله رسومی است که در این روز انجام می شود و در پخت غذاهایی چون آش هم اعتقاد بر این بوده که از گیاهان صحرایی که همان روز از دامان طبیعت چیده می شود استفاده کنند و در این روز تهیه غذای آش ماست هم در شهرهایی چون سبزوار رواج دارد. تاب بازی نیز از جمله بازی هایی است که در این روز به وسیله دختران و زنان انجام می شود. دزد بازی و گل یا پوچ هم از دیگر بازی هایی است که به صورت گروهی انجام می شود و مسابقات اسب دوانی و رقص با اسب چوبی و کشتی با چوخه هم از دیگر بازی ها و ورزش های رایج در نیشابور و سبزوار و قوچان در این روز است. بر اساس مدارک موجود، نخستین اجتماع مردم مشهد در روز ۱۳ فروردین در بوستانی که امروز به نام (میرزا کوچک خان) شناخته می شود شکل گرفته است و این بوستان هم اکنون در خیابان دانش و نرسیده به میدان ۱۷ شهریور مشهد واقع شده اما به مرور کوهسنگی، بوستان ملت، شاندیز، طرقبه، پارک جنگلی وکیل آباد و غیره هم محل حضور و تجمع مردم مشهد در این روز شده است. حضور بر سر مزار جوانانی که یک سال از مرگ آن ها گذشته و گذاشتن سبزه سر قبر آنان از دیگر آیین های روز سیزدهم فروردین در این خطه است.

مردم این استان بر اساس سنت دیرینه به دامان طبیعت و تفرجگاه های ییلاقی اطراف شهرها و روستاها می روند. تفرجگاه ها و بوستان های شهر مشهد نظیر بوستان های ملت، وکیل آباد، کوهسنگی و طرقبه و شاندیز، میامی، آبشارهای دیدنی نظیر ارتکند، رود معجن، اخلمد، هفت حوض، حصار گلستان، سد طرق و سد کارده در این روز شاهد حضور قشرهای مختلف مردمی است که به همراه خانواده سیزدهمین روز سال را در دامان طبیعت می گذرانند. اما با توجه به وضعیت آب هوایی در این روزها و احتمال بارندگی باید به مسائل ایمنی بیشتر اهمیت داد و از رفتن به مکان هایی که تذکر داده شده است خودداری کرد، چراکه یعقوبی معاونت خدمات و محیط زیست شهری در این باره می گوید: به علت بارندگی امکان ورود به بوستان چهل بازه و پارک وکیل آباد وجود ندارد.

اما در این عصر جدید که همه جا را آلودگی های مختلف پر کرده و ماشین، دود و سر و صدا همه جا هست، مردمان به دنبال لحظه ای برای آرامش و بهانه ای برای دیدن همدیگر و با هم بودن هستند. شاید سیزدهم نوروز، تنها یک بهانه است؛ بهانه ای برای آشتی با طبیعت. سیزدهم فروردین یکی از روزهایی است که طبیعت به‌ دلیل بی مبالاتی ما بیشترین آسیب ‌ها را متحمل می ‌شود، پس امسال عهد ببندیم در روز  طبیعت میهمانی خوب برای طبیعت باشیم و اصول و الزامات طبیعت گردی را رعایت کنیم و به دیگران نیز آموزش دهیم.

لادن کاظمی خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد

 

اخبار مرتبط