رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
  • کد خبر : ۱۳۵۵۶
  • چاپ خبر : رخت بستن بوی بد و حیوانات موذی از کال قره‌خان
شهردار منطقه 6 مشهد

رخت بستن بوی بد و حیوانات موذی از کال قره‌خان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد، ابتدای کال قره‌خان در سال‌های گذشته از داخل باغ ملک‌آباد شروع می‌شده است، لیکن پس از پرشدن قسمت‌های ابتدایی آن و احداث منازل مسکونی بر روی مسیل، در حال حاضر کال قره‌خان از اواسط خیابان فلسطین شروع شده و در امتداد جنوب شرقی به مسیر خود ادامه می‌دهد.

کال قره‌خان در مسیر خود از خیابان‌های اسدالله‌زاده، دانشگاه، چمران، رازی، میدان ده‌دی و خیابان امام رضا (ع) عبور می‌‌کند و در ادامه به طرف شرق پس از عبور از خیابان‌های ۱۷ شهریور و شیرودی، از شمال شهرک شهید بهشتی بصورت مقطع دوقلو در مسیل اقبال شرقی تخلیه می‌شود.

این کال با جمع‌آوری آب‌های سطحی و ذخیره‌سازیآن عاملی مهم و موثر در جهت آبادانی و حفظ شرایط زیست‌محیطی شهری است. اما در این بین علی‌رغم اجرای طرح اگو، ورود فاضلاب خانگی به کانال که متاسفانه ناشی از بی‌توجهی برخی از مردم و مسئولان است باعث انتشار بوی نامطبوع و تکثیر موش و جانوران موذی در این کانال‌ها شده است.

بهسازی این کال ۱۱ و نیم کیلومتری از سال ۷۰ آغاز شد و در سال ۹۲ به پایان رسید. اما در طول این چند سال، هم آب‌های سطحی جاری شده ناشی از بارش باران و برف و هم فاضلاب‌های رها شده غیرقانونی توسط شهروندان در این کال باعث شده تا لایه ضخیمی از گل و لای و لجن در کف این کال نشست کرده و علاوه بر ایجاد بوی بد، به محلی برای زندگی جانوران و حشرات موذی مانند موش و سوسک تبدیل شود، لذا گلایه‌های متعدد ساکنان منطقه ۶ در حوالی میدان ۱۷ شهریور، شیرودی، رستمی و … را در پی داشته است.

از بوی بد کال قره‌ خان کلافه‌‌ایم
هاشم ایزدی، ساکن بولوار شیرودی حدفاصل چهارراه شیرودی نرسیده به شیرودی ۱۳ بوده که در ششم خردادماه ۹۶، روز حضور و پاسخگویی مستقیم شهردار منطقه ۶ مشهد به شهروندان، با ۱۳۷ تماس گرفته، مشکلش را این گونه بیان می‌کند: کال قره‌خان از بولوار شیرودی که محل زندگی ماست عبور می‌کند، مدتی‌است که شهرداری در بخشی از بولوار، جداول روی این کانال را برداشته است که به همین دلیل بوی بد و پشه فراوان ساکنان اطراف را به شدت می‌آزارد.
وی خاطرنشان می‌سازد: در تماسی که با شهرداری داشتم، اعلام شد مسئولیت این کال با آب و فاضلاب است اما در پیگیری بعدی از آب و فاضلاب اعلام شد که پیمانکار این کال، شهرداری مشهد است لذا امروز تا متوجه شدم که شهردار منطقه ۶ مشهد در مرکز ۱۳۷، پاسخگوی تماس‌های مردمی است، تماس گرفتم تا با بیان این مشکل، پیگیر حل آن باشم.

شهردار وقت منطقه ۶ در همان مکالمه با این شهروند، علت بوی بد کل قره خان را، انباشته شدن چندین ساله لجن و گل و لای عنوان داشته و می‌گوید که در حال لایروبی مسیر هستیم و معضل مدنظر شهروند با لایروبی، حل می‌شود.

موش‌ها امانمان نمی‌دهند
خانم حسن‌زاده هم که ساکن آخر اسماعیل‌آباد و عمار یاسر ۲ است، از تعبیه دریچه‌های تهویه هوا بر روی کال قره خان گلایه داشته و می‌گوید: دریچه‌هایی که برای هواکش کال قره‌خان در این محدوده تعبیه شده است باعث شده تا ساکنان از بوی بد و تعفن کال، آسایش نداشته باشند، لذا تقاضا داریم دستگاهی تعبیه شود که بود بد کال را مکیده و به چند متر بالاتر از سطح زمین برده و تخلیه نماید.

وی می‌افزاید: همچنین از زمین تعبیه این دریچه‌ها، به شدت شاهد افزایش موش در خانه‌ها هستیم که از همین کال بیرون می‌آیند و همه زندگی ما را تحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند، خواهش می‌کنیم بازدیدی از این محل ترتیب داده و عمق مشکل را از نزدیک لمس نمایید.

این شهروند ادامه می‌دهد: این درست نیست که ما بوی بد فاضلاب‌های رها شده در کال قره‌خان از مناطق بالا شهر و مرکز شهر را در مناطق پایین شهر و کم‌برخوردار استشمام کنیم. از زمان شهردار صابری‌فر، خودمان پیگیر سرپوشیده شدن کال قره خان بودیم و برای تکمیل این پروژه گوسفند قربانی کردیم اما حالا مجبوریم بوی بد و موش و سوسک این کال را تحمل نماییم.

لایروبی ۱۵۰۰ متر از یک دهنه ۴ متری کال قره‌خان
شهردار منطقه ۶ مشهد با اشاره به اختصاص منابع از سوی معاونت خدمات شهری برای لایروبی کال قره‌خان، در این خصوص اذعان می‌دارد: این لایروبی از شیرودی ۳ تا انتهای کال به طول سه هزار و ۲۰۰ متر با عرض ۸ متر در دستور کار قرار گرفته که مبلغ پروژه ۹۳۰ میلیون تومان بوده و از ۲۰ مهرماه سال جاری آغاز شده است.

حیدری ادامه می‌دهد: کال قره‌خان به صورت دو دهنه با عرض ۴ متر در کنار یکدیگر با راه‌های دسترسی است که تاکنون در حدود یک هزار و ۱۴۷ متر لایروبی در یکی از این کال‌های با عرض ۴ متر صورت گرفته است و تا ابتدای شیرودی ۲۳ کار تحویل گرفته شده است و قصد آغاز عملیات در دهنه مجاور را داریم.

انباشه شدن یک متر لجن و لای در بخش انتهایی قره‌خان
وی می‌گوید: تمامی آب ورودی به هر عنوانی چه آب و چه فاضلاب به این دهنه کانال می‌ریزد که این بخش از کال نیز در ۳۰ سال گذشته تاکنون لایروبی نشده است و کال قره‌خان هر چه لایروبی شده، مربوط به بخش‌های قبل از منطقه ۶ بوده است لذا لایروبی نشدن باعث می‌شد از فرعی‌ها، هنگام بارش‌های شدید، آب باران به کندی وارد کانال اصلی شود و ما نگرانی آب افتادگی منازل در این محدوده‌ها را داشتیم که با لایروبی این بخش، معضل حل شده است.

شهردار منطقه ۶ مشهد یادآور شد: لایروبی کال قره‌خان مکانیزه انجام می‌شود اما وقتی کار آغاز شده بعضی بخش‌های کال، تا بیش از یک متر لای و لجن داشت، در برخی نقاط هم بتن کف کال تخریب شده و ماشین مکانیزه ما در گل فرو می‌رفت که مجبور بودیم کار را به صورت دستی و سنتی انجام دهیم. بزرگترین مشکل این کال آن است که نمی‌دانیم پیش رویمان چیست و با چه چیزی مواجه خواهیم شد.

برخورد با رهاسازی فاضلاب منازل و صنوف در کال قره‌خان
حیدری با تاکید بر اینکه رهاسازی فاضلاب منازل در کال قره‌خان که مخصوص جمع‌آوری آب‌های سطحی شهر است، کاملا غیرقانونی بوده و با آن برخورد می‌شود، عنوان می‌دارد: منازلی که فاضلاب خود را در کال قره‌خان رها کرده و باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی، بوی بد، رشد و نمو حشرات و جانوران موذی در این کال می‌شوند شناسایی شده و از طریق معرفی به مراجع قضایی و چه از طریق خود شهرداری، با آنها برخورد می‌شود. تعدادی از این منازل که به آنها اخطار داده شده بود، خود راسا نسبت به حل این مشکل اقدام کرده‌اند و تعداد اندکی باقیمانده‌اند که در حال پیگیری برای رفع مشکل هستیم.

وی این را نیز می‌گوید: چون این کال از خیابان امام رضا(ع)، دانشگاه و … می‌گذرد، شاید در این مسیر فاضلاب انواع صنوف مانند هتل‌ها و منازل نیز به صورت غیر قانونی به این کال بریزد، لذا بدون موش و پشه و سوسک هم نیست اما تا کنون چند مورد طعمه‌گذاری شده و مرتب این کار ادامه دارد که این معضل به شدت کاهش یافته است. بعد از لایروبی هم بازدیدهای هفتگی از مسیر صورت می‌گیرد لذا مشکلات را دیده و برای آن چاره‌اندیشی می‌کنیم.

اخبار مرتبط